sobota, 23 października 2021

Strażacy poszkodowani w pożarze w Stanisławowie

W sobotni poranek chwilę przed godziną 5 rano dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Nowym Dworze Mazowieckim został poinformowany o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w jednym z domów w Stanisławowie gm. Pomiechówek. Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego i Pomiechówka. 

 – Po dotarciu na miejsce strażacy zastali intensywnie wydobywający się dym z komina. Mieszkańcy budynku, którzy ewakuowali się wcześniej na zewnątrz poinformowali, że palenisko zostało już wygaszone, ale w piwnicy, która pełniła funkcję kotłowni znajdują się butle z gazem propan-butan – jedna pusta i jedna pełna. Strażacy przystąpili jednocześnie do gaszenia pożaru w kominie oraz wyniesienia butli z gazem na zewnątrz budynku. W trakcie działań, prawdopodobnie z powodu nieszczelności instalacji gazowej nastąpił wyciek gazu, zapłon i wybuch, a dwóch ratowników z OSP Pomiechówek znalazło się w jego zasięgu. Na szczęście ilość gazu, która stworzyła wybuchową mieszaninę w powietrzem nie była duża i wskutek wybuchu jeden z ratowników doznał jedynie oparzeń dłoni. Obaj strażacy zostali natychmiast ewakuowani, poszkodowanemu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a po przebadaniu przez wezwane pogotowie ratunkowe zostali odwiezieni do domu przez Komendanta Powiatowego PSP, który został poinformowany wcześniej o całym zdarzeniu i dotarł na miejsce akcji. – Informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim. 

W działaniach udział brały 3 zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej, 1 zastęp z Komendy Powiatowej PSP w Nowym Dworze Mazowieckim, OSP Nowy Dwór Mazowiecki, WSP Pomiechówek i OSP Pomiechówek oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.

foto: OSP Pomiechówek


Nasi partnerzy