niedziela, 24 października 2021

Święta za kratami

W ubiegłych latach Święta Bożego Narodzenia w jednostkach penitencjarnych wyglądały zupełnie inaczej, organizowane były spotkania rodzinne, które pozwalały skazanym i ich rodzinom cieszyć się w tym okresie swoją obecnością.

W tym roku z uwagi na wprowadzenie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Służbę Więzienną nadzwyczajnych zasad bezpieczeństwa osoby przebywające w jednostkach penitencjarnych nie będą miały możliwości spotkania się osobiście z najbliższymi. Dlatego też, by więzi nie uległy osłabieniu w jednostkach penitencjarnych wykorzystuje się współcześnie dostępne narzędzia komunikacji, które umożliwiają spotkanie z osobą bliską on-line.

Czas Świąt Bożego Narodzenia to dla zdecydowanej większości osadzonych okres szczególny. Niejednokrotnie właśnie wtedy przychodzi refleksja nad dotychczasowym życiem i pojawia się pytanie „co ja tu robię?”. Ten okres jak chyba żaden inny, sprzyja przemianie osadzonych i daje nadzieję, że niektórzy z nich zreflektują się i powiedzą sobie „nigdy więcej”. W tym szczególnym okresie pojawiają się u skazanych pytania o sens dotychczasowego życia.

Budowanie świątecznej atmosfery także za murami więzień ma więc głęboki sens. Stąd własnoręcznie robione ozdoby choinkowe, świąteczne kartki wysyłane do najbliższych, udekorowane świerkowymi gałązkami cele mieszkalne. Na stołach skazanych pojawia się także postne wigilijne menu. W wigilijny wieczór osadzeni dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy. W okresie przedświątecznym i w czasie świąt z radiowęzła płyną świąteczne kolędy, emitowane są audycje na temat świąt oraz można wysłuchać nabożeństwa. Dla osadzonych w jednostkach penitencjarnych to taka namiastka domu. Z jednej strony atmosfera jest bardzo wzruszająca, ale z drugiej strony bardzo trudna, ponieważ są przecież pozbawieni najbliższych, a to są święta wybitnie rodzinne

Kadra penitencjarna Aresztu Śledczego w Warszawie Grochowie dokłada starań, aby osoby przebywające w izolacji w szczególny sposób przygotowały się do Bożego Narodzenia. Podczas zajęć kulturalno – oświatowych wykonywane są bombki, choinki, kartki świąteczne i inne ozdoby, a z głośników radiowęzła rozbrzmiewają kolędy i pogadanki dotyczące bożonarodzeniowych tradycji. Umożliwiając skazanym przygotowanie dekoracji świątecznych, ozdabianie choinek uczymy ich kultywowania tradycji związanej z obchodami Święta Bożego Narodzenia.

Celebracja świąt, zwłaszcza poprzedzona przygotowaniem i refleksją – spowiedzią, postanowienie poprawy, przyjęcie priorytetów życiowych, deklaracja o dobrym życiu, prowadzi nie tylko do sentymentalnych i tkliwych wspomnień, ale daje nadzieję, że jak opuści się więzienie to będzie szacunek do tego co przez lata w więzieniu było niemożliwe. Święta za każdym razem budzą z obojętności religijnej i są szansą na odnowienie, naprawienie relacji z bliźnimi – są świetnym pretekstem do nawiązania czy odnowienia relacji między ludźmi, do wybaczenia sobie błędów i zatargów.

Tekst i zdjęcia: ppor. Ewa Smolińska


Nasi partnerzy