Ujęcie obywatelskie pijanego kierowcy

Wzorową obywatelską postawą i odpowiedzialnością wykazał się mieszkaniec powiatu przasnyskiego. Dzięki jego czujności i szybkiej reakcji uniemożliwił dalszą jazdę pijanemu kierowcy, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Właśnie taką postawą wykazał się mieszkaniec powiatu przasnyskiego, który podróżował trasą relacji Zielona – Kuczbork w powiecie żuromińskim. Około godziny 15:30 nie tylko zwrócił uwagę na jadącą przed nim osobową toyotę, której kierowca wyraźnie miał duże trudności z utrzymaniem toru jazdy, jechał od strony do strony, ale również zareagował. O swoim przypuszczeniu powiadomił policję, a chwilę później w miejscowości Kuczbork wyprzedził kierującego toyotą, zajechał mu drogę zmuszając do zatrzymania kierowcę i zabrał mu kluczyki. Po dotarciu w miejsce zgłoszenia, patrol policji przejął potencjalnego sprawcę przestępstwa. Chwilę później przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało 3,3 promila alkoholu w organizmie, u 48-letniego mieszkańca powiatu mławskiego. Jak się okazało nietrzeźwy kierujący wracał do domu z pracy.

Niebawem 48-latek za swoje zachowanie na drodze będzie odpowiadał przed sądem. Kodeks karny za jazdę w stanie nietrzeźwości przewiduje wysoką grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Sąd ma również obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Apelujemy, aby każdy z nas reagował na niebezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Każdy może powiadomić jednostkę policji, o niedopuszczalnych sytuacjach na drodze, zachowując przy tym anonimowość. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

asp. Tomasz Łopiński