Uroczystości w siedleckiej parafii prawosławnej

Już po raz 10. w Siedlcach miały miejsce uroczystości ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej. Uroczystej świętej Liturgii przewodniczył Ordynariusz Diecezji Lubelsko – Chełmskiej Arcybiskup Abel w asyście licznie przybyłego duchowieństwa: ks. mitrata Andrzeja Pugacewicza – dziekana okręgu bialskiego, ks. prot. Mirosława Niczyporuka – z parafii w Boćkach, ks. prot. Mirosława Kochana – z parafii w Zabłociu, ks. prot. Wiaczesława Skiepko – z parafii wojskowo-cywilnej w Białej Podlaskiej, ks. Jana Jałozy – z parafii w Nosowie oraz proboszcza siedleckiej parafii – ks. prot. Sławomira Kochana.

W uroczystościach uczestniczył Pan Andrzej Sitnik – Prezydent Miasta Siedlce oraz prof. Cezary Sempruch – Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, który reprezentował Uniwersytet w Siedlcach, a także osobę Jego Magnificencji Rektora. Obecny był również
prof. Adam Bobryk – wykładowca tejże uczelni.

Przed rozpoczęciem św. Liturgii hierarchę tradycyjnie przywitały dzieci, starosta cerkiewny oraz proboszcz parafii, prosząc o błogosławieństwo oraz modlitwę za miejscową wspólnotę parafialną.

Okolicznościową homilię tego dnia wygłosił Władyka Abel. W swym arcypasterskim pouczeniu hierarcha zwrócił szczególną uwagę zgromadzonych na to, jak ważna jest umiejętność szczerej modlitwy. Wskazując na słowa św. Jana Złotoustego: „Człowieku, spójrz na ziemię jak pięknie ciebie przyjmuje harmonia świata i nic Bóg od ciebie za to nie potrzebuje, jedynie abyś tylko wysławiał i wychwalał Jego imię” podkreślił, że takim wychwalaniem Bożego imienia jest nasza modlitwa zarówno powszechna w świątyni, jak też modlitwa indywidualna. Władyka zaznaczył również, jak ważną rolę w naszej modlitwie odgrywa wstawiennictwo Matki Bożej: „Nie ma człowieka, który by nie miał potrzeby zanoszenia modlitwy swojej do zastępstwa i orędownictwa Przenajświętszej Bogurodzicy. Ona jest naszą pośredniczką między tronem Wszechmogącego Boga naszego a naszym ziemskim padołem.” Władyka zachęcał, byśmy wchodząc do świątyni, kierowali swój wzrok do ikony Matki Bożej, zanosząc do Niej błagalne modlitwy, gdyż Ona jest naszą poręczycielką, naszym pokrzepieniem i w każdej naszej życiowej potrzebie przyjdzie i przyniesie do Tronu Swego Syna Jednorodzonego wszystko to, co my wypowiadamy w naszych szczerych modlitwach.

Na zakończenie świątecznej Boskiej Liturgii przybyłe duchowieństwo zaśpiewało Megalynarion (cs. Wieliczanije) ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej. Arcybiskup Abel podziękował licznie zgromadzonemu duchowieństwu, a szczególne słowa podziękowania skierował do proboszcza parafii w Siedlcach ks. prot. Sławomira Kochana, dziękując za jego wieloletnią posługę kapłańską, chórzystów wraz z dyrygentką Justyną Pikutin, za pieczołowitą pracę na rzecz parafii, starosty cerkiewnego Aleksandra Samoluka, za powitanie chlebem i solą oraz młodzieży za ciepłe słowa i kwiaty. Proboszcz w imieniu całej parafii życzył Władyce zdrowia, składając na jego ręce podziękowania za obecność na tegorocznych uroczystościach, a rada parafialna wręczyła kwiaty.

Justyna Pikutin
fot. Aleksander Samoluk, Justyna Pikutin

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.