Uroczysty apel w Straży Pożarnej w Ciechanowie

6 lutego 2023 roku w Komendzie Powiatowej PSP w Ciechanowie odbył się uroczysty apel z okazji wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla funkcjonariuszy, pracowników cywilnych Państwowej Straży Pożarnej, druhów jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa mazowieckiego, przedstawicieli służb współdziałających. Wręczono również akty nadania wyższych stopni służbowych oraz Decyzje Komendanta Głównego PSP o włączeniu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych do KSRG. Ponadto podczas apelu przekazano pojazdy i sprzęt pożarniczy.

W uroczystości uczestniczyli:

  • Pan Maciej Wąsik – Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
  • Pani Anna Cicholska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Pan gen. brygadier Andrzej Bartkowiak – Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej,
  • Pan Andrzej Kaluszkiewicz – Starosta Powiatu Ciechanowskiego,
  • Pan Krzysztof Bieńkowski – Starosta Powiatu Przasnyskiego,
  • Pan Krzysztof Wrzesiński – Starosta Powiatu Płońskiego,
  • Pan Jacek Sokołowski – Radca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
  • Ks. mł. bryg. Jerzy Sieńkowski – Kapelan Strażaków Województwa Mazowieckiego.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Panu Maciejowi Wąsikowi Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz został odegrany i odśpiewany hymn narodowy. Zaproszonych gości powitał st. bryg. Jarosław Piotrowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Rok ubiegły i poprzednie lata to okres szczególny, w którym Polski Strażak wspierał działania związane z pandemią, niósł pomoc ludności ukraińskiej, wspierał ukraińskich strażaków, wspierał działania ratowniczo-gaśnicze strażaków w Europie.

Można dzisiaj powiedzieć, że strażak Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej to ratownik, na którego patrzy się z szacunkiem, podziwem, godnością i zaufaniem, który nie patrząc na zagrożenie, ryzyko, niebezpieczeństwo jest tam gdzie potrzebuje go społeczeństwo.

Za wzorową postawę, trud codziennej służby strażacy województwa mazowieckiego zostali uhonorowani odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie” – powiedział st. bryg. Jarosław Piotrowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

Głównym momentem apelu było wręczenie wyróżniającym się strażakom garnizonu mazowieckiego odznaczeń i wyróżnień w postaci:

– Krzyże Zasługi,

– Brązowe, Srebrne, Złote Medale za Długoletnią Służbę,

– Brązowe, Srebrne Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej,

– Medale Za Zasługi Dla Obronności Kraju,

– Dyplomy Komendanta Głównego PSP a także awansów na wyższe stopnie podoficerskie.

Po wręczeniu odznaczeń, aktów nadania wyższych stopni i wyróżnień miała miejsce ceremonia przekazania pojazdów i sprzętu dla jednostek OSP w powiatach: przasnyskim, ciechanowskim, płońskim oraz dla KP PSP w Ciechanowie, a także włączenia jednostek OSP do KSRG: OSP w Bogatem, OSP w Węgrze, OSP w Modle.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik nawiązując do obecnej sytuacji w Turcji podkreślił: „ Dzięki Wam, waszej pracy, waszemu codziennemu profesjonalizmowi, jesteśmy w stanie nieść taką wielką pomoc, świadczyć tak wielką międzynarodową solidarność. Prawdziwą solidarność. (…) Gratuluję, że tworzycie tak silną formację, która cieszy się ogromnym zaufaniem Polaków, która jest na szczycie zaufania. To wielkie dzieło”.

„Dziękuję za to co robicie każdego dnia, jak się nawzajem wspieramy, mówię tu o naszej wspaniałej współpracy między Państwową Strażą Pożarną a Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. To jest ewenement na skalę światową, nigdzie tak współpraca nie jest dobrze poukładana. My jako młodszy brat, siostra Ochotniczej Straży Pożarnej uczymy się z pięknej tradycji. Zbudowaliśmy dzisiaj taki system ratowniczy w Polsce którym możemy swobodnie dzielić się na arenie międzynarodowej.” – powiedział gen. brygadier Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP.

Użytkownikom nowo pozyskanego sprzętu życzymy, aby w połączeniu z profesjonalnym przygotowaniem i wyszkoleniem, sprzęt ten przyczynił się do zapewnienia maksymalnego poziomu bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska.

Opracowanie i zdjęcia: sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.