Weekendowe zdarzenia z udziałem jednośladów

Rośnie ilość motocyklistów i motorowerzystów na drogach, ale też ilość wypadków z ich udziałem. W miniony weekend doszło do kolejnych dwóch zdarzeń drogowych z udziałem osób poruszających się jednośladami. Dwie z nich to dzieci w wieku 9 i 12 lat.

W miniony piątek po południu w miejscowości Ślepowrony gm. Sochocin zderzyły się dwa motorowery. Jednośladami, po drodze publicznej, w tym samym kierunku poruszało się dwóch chłopców w wieku 9 i 12 lat. Jak ustalili na podstawie ich relacji interweniujący na miejscu policjanci, gdy młodszy z chłopców, mieszkaniec Płońska, skręcał na teren jednej z posesji, doszło do zderzenia motorowerów. Obaj kierujący jednośladami przewrócili się na drogę. 12-latek, mieszkaniec gm. Sochocin podczas upadku doznał urazu prawej ręki – złamania. Przewieziony został do szpitala. Obaj chłopcy nie mieli na głowach kasków. Nie posiadają też uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Do tego okazało się, że motorower 9-latka nie ma wymaganego ubezpieczenia. Wkrótce sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Płońsku Wydział Rodzinny i Nieletnich.

Następnego dnia, w sobotę wieczorem, na drodze lokalnej biegnącej wzdłuż DK 7, w miejscowości Dłużniewo motorower zderzył się z osobówką. Policjanci wstępnie ustalili, że kierujący osobowym hyunadiem 47-latek z pow. radomskiego, jechał od strony Rybitw w kierunku Płońska. Na łuku drogi jego pojazd zderzył się z poruszającym się w przeciwnym kierunku motorowerem, którym kierował 35-latek z gm. Sochocin. W wyniku zderzenia jednoślad przewrócił się, a 7-letni pasażer (syn kierującego) upadł na jezdnię i doznał złamania nogi. Chłopiec został przewieziony do szpitala. Zarówno 35-latek jak i dziecko nie mieli na głowach kasków. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tego zdarzenia.

Policja apeluje do kierujących jednośladami o rozwagę, a także zadbanie o własne bezpieczeństwo oraz przewożonych pasażerów. Prawo o ruchu drogowym stanowi następująco: Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Apelujemy też do rodziców o wzmożony nadzór nad dziećmi. Małoletni, jeżdżący motorowerami czy quadami to poważne zagrożenie – nie tylko dla nich samych, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Brak nadzoru, odpowiedzialności i rozsądku ze strony dorosłych może doprowadzić do tragedii. Aby kierować quadem czy motorowerem wymagana jest karta AM, którą zdaje się w WORD. Wiek osoby chcącej uzyskać prawo jazdy kategorii AM wynosi 14 lat.

kom. Kinga Drężek-Zmysłowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.