Więziennicy uczcili odzyskanie Niepodległości

Delegacja funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce uczciła pamięć o poległych bohaterach, którzy walcząc o niepodległą Polskę ponieśli największą ofiarę – swoje życie.

Funkcjonariusze Służby Więziennej oddali hołd poległym bohaterom oraz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Pamięci, który znajduje się na terenie Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju związana z szerzeniem się wirusa Sars-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 nie pozwala na organizację uroczystości w większym gronie jednakże nie wyklucza możliwości uczczenia jednej z najważniejszych dat zapisanych na kartach historii Polski –Narodowego Święta Niepodległości. Ponadto funkcjonariusze białołęckiego aresztu śledczego wezmą udział w wirtualnym Biegu Niepodległości organizowanym przez Burmistrza dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Dla osadzonych zostały przygotowane specjalne audycje radiowe dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więziennictwo po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zostało tworzone na nowo, Naczelnik Państwa polskiego Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz dekret w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”, jedne z pierwszych aktów prawnych normalizujących funkcjonowanie służb państwowych w odrodzonej Polsce.

Czerpanie z tradycji przedwojennej Straży Więziennej oraz poszanowanie wartości obywatelskich i patriotycznych odgrywa szczególną rolę w naszej formacji. Wiedza historyczna sprawia, że łatwiej nam zrozumieć postawy innych ludzi, ich emocje i potrzeby, kształtuje szacunek dla prawa, zasad demokracji, buduje autorytet i szacunek dla władzy. Patriotyzm powinien przede wszystkim oznaczać wartości, które są istotne dla naszego wspólnego społecznego życia. Nie wystarczające są tylko słowa, trzeba dać jeszcze świadectwo przywiązania do wartości, jakie dla wszystkich Polaków są cenne.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.