Wojewoda Mazowiecki wręczył odznaczenia państwowe

20 marca br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, 2 Srebrne Krzyże Zasługi, 6 Brązowych Krzyży Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, 4 Medale za Ofiarność i Odwagę oraz Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis osobom wyróżniającym się w działalności niepodległościowej, a także społecznej, w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, reżyserstwie, w pracy na rzecz ochrony zdrowia oraz w działalności artystycznej, wręczył Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Mam dziś zaszczyt wręczyć Państwu odznaczenia i medale państwowe w imieniu Prezydenta RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Są to wyjątkowe wyróżnienia za wybitne dokonania, począwszy od walki o niepodległość i niezwykłą odwagę cywilną, poprzez odznaczenia za działalność w różnych obszarach. Chciałbym wszystkim Państwu pogratulować oraz podziękować za pracę na rzecz Polski i lokalnych społeczności – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, Wojewoda przystąpił do wręczenia odznaczeń.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał (odznaczenie odebrała wnuczka: Liwia Kostrzębska):

  • Stefan Ostaszewski – żołnierz Armii Krajowej od maja 1942 r. do września 1944 r.; uczestnik Powstania Warszawskiego. W 1946 r. wstąpił do oddziału Józefa Kurasia „Ognia”, działającego na Podhalu. 27 maja 1951 r. został ranny w potyczce z funkcjonariuszami UB i osadzony w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego został skazany na karę 10 lat pozbawienia wolności. W okresie tzw. „odwilży”, w 1955 r., decyzją Prokuratora Generalnego został zwolniony z więzienia.

Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości otrzymał (pośmiertnie, odznaczenie odebrała córka Dorota Grzesiak):

  • ppor. Tadeusz Woiński – podczas okupacji niemieckiej działał w konspiracji od 1940 r. pod pseudonimem „Błyskawica”, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej na terenie Ośrodka II Tłuszcz Obwodu „Rajski Ptak” – Radzymin. Zginął w wyniku ran odniesionych w obławie na dworcu kolejowym w Wołominie w 22 lutego 1944 r.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała:

  • Małgorzata Łopińska – w latach 1980-1981 była pracownikiem Krajowej Komisji Koordynacyjnej Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Warszawie. Dodatkowo zajmowała się kolportażem nielegalnych wydawnictw „Krąg” i „NOWA” oraz ulotek sygnowanych przez „Solidarność” i NZS. Za rozpowszechnianie ulotek nawołujących do strajku studenckiego została tymczasowo aresztowana i osadzona w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymał:

  • o. Bogdan Filipiuk – od 1969 r. należy do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Od 10 grudnia 1985 r. do listopada 2019 r. przez 34 lata pracował jako misjonarz w Gwatemali i Salwadorze. W 2006 r. otrzymał wysokie odznaczenie Republiki Salwadoru: Hijo Meritisimo de la Republica de El Salvador, za wieloletnią i ofiarną pracę społeczną. W Salwadorze, prócz pracy duszpasterskiej, koordynował między innymi budowę kilkunastu kaplic, kilku szkół i mostów, uczestniczył w elektryfikacji wiosek, założył centrum dożywiania dzieci oraz budował domy dla rodzin dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi.

Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:

  • Marcin Boruc – pracuje w Państwowej Straży Pożarnej od 10 lat w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 4, jest również strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcanowie. Do Ochotniczej Straży Pożarnej należy od 16 lat. Jako przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcanowie bierze corocznie od około 10 lat czynny udział w organizowaniu cywilnej imprezy sportowej „Półmaraton Wiązowski”.
  • Ewa Piotrowska – od 2009 r. Dyrektor Teatru Baj w Warszawie (w latach 2005-2008 pracowała jako Dyrektor Artystyczny w Teatrze „Maska” w Rzeszowie), absolwentka reżyserii lalkowej na Akademii Teatralnej w Białymstoku. Ma w swoim dorobku reżyserskim około czterdziestu przedstawień, z których wiele zdobyło prestiżowe nagrody na festiwalach i w konkursach teatralnych.

Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali:

  • Elżbieta Bożejewicz – od 1980 r. realizuje zadania pracownika służby BHP. Swoją działalność związała m.in. z Iławskim Przedsiębiorstwem Budowlanym w Iławie, gdzie od początku wdrażała zasady zmierzające do poprawy bezpieczeństwa pracy i kultury bezpieczeństwa w budownictwie. Od 2003 r. angażuje się w prace Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP, pełniąc funkcje prezesa Oddziału w Olsztynie, a następnie, od 2015 r. – Prezesa Zarządu Głównego OSPS BHP.
  • Radosław Dąbrowski – służy w Ochotniczej Straży Pożarnej Malcanów od 2003 r., obecnie pełni funkcję naczelnika tej jednostki. Uczestniczy corocznie w zabezpieczeniu imprez odbywających się na terenie Gminy Wiązowna, takich jak np.: „Półmaraton Wiązowski”, „WiązLove”. Od listopada 2019 r. do marca 2021 r. uczestniczył w wyprawie na terenie Polskiej Stacji Naukowo-Badawczej na Antarktyce im. Henryka Arctowskiego. Na miejscu był odpowiedzialny m.in. za bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
  • Dominik Krawczyk – jest członkiem Oddziału Rejonowego WOPR w Olkuszu od 2014 r. Posiada uprawnienia ratownika wodnego (od 2018 r.), a także patent sternika motorowodnego. W sezonach letnich pracował społecznie w charakterze ratownika wodnego na basenie kąpielowym w Olkuszu, brał także udział w przygotowaniach Dnia Ratownika na kompleksie basenów kąpielowych w Olkuszu oraz Zalewie Wolbromskim, w tym pokazów ratowniczych dla społeczności lokalnej.
  • Beata Mrozikiewicz-Rakowska – na zlecenie Ministerstwa Zdrowia koordynowała i realizowała w województwie mazowieckim cykl szkoleń w ramach Ogólnopolskiego Programu Wsparcia Gabinetów Stopy Cukrzycowej. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, obecnie sprawuje funkcję Prezesa Zarządu.
  • Grzegorz Szałas – od 2006 r. jest pracownikiem Służby BHP zatrudnionym w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu oraz wykładowcą tematyki bezpieczeństwa na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Od 2005 r. jest czynnym członkiem radomskiego oddziału OSPSBHP, pełniąc funkcje: skarbnika, wiceprezesa, a następnie prezesa oddziału.
  • Marcin Wojnowski – jest strażakiem ochotnikiem od 2001 r., najpierw w OSP Niegocin, zaś od 2011 r. w OSP Malcanów. Corocznie uczestniczy w zabezpieczeniu imprez odbywających się na terenie Gminy Wiązowna, takich jak: np. „Półmaraton Wiązowski” oraz „WiązLove”.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymał:

  • Józef Ryszard Witczak – od ponad 35 lat wykonuje zawód pracownika Służby BHP. Jest autorem opracowań procedur, instrukcji i programów szkolenia w zakresie BHP. Przez cztery ostatnie kadencje oraz w obecnej kadencji jest koordynatorem ds. BHP przy Regionie Ziemia Radomska NSZZ „Solidarność”. Jest współzałożycielem i członkiem stowarzyszenia „Pod dobrym Aniołem”, które prowadzi od ponad 14 lat świetlicę opieki dla dzieci i młodzieży na radomskim osiedlu Michałów.

Medal za Ofiarność i Odwagę otrzymali:

  • Tadeusz Bomski oraz Dominik Mateuszów – dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy Straży Miejskiej m.st. Warszawy, którzy pomimo realnego niebezpieczeństwa z narażaniem zdrowia i życia podjęli interwencję w okolicach Mostu Gdańskiego, w trakcie której udaremnili próbę popełnienia samobójstwa.
  • Mariusz Wiśniewski oraz Konrad Wrona – dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy Straży Miejskiej m.st. Warszawy, którzy pomimo realnego niebezpieczeństwa z narażaniem zdrowia i życia podjęli interwencję w dzielnicy Ochota, udało się doprowadzić do nierozprzestrzenienia pożaru i ocalić życie poszkodowanemu mężczyźnie.

Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymał:

  • Józef Henryk Heliński – rzeźbiarz zajmujący się odtwarzaniem charakteru historycznego postaci zasłużonych dla kultury i dziedzictwa narodowego. Posiada szerokie umiejętności kształtowania formy architektonicznej i sztuki użytkowej, a także obszerną znajomość szkiców malarskich.

Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 r., nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order Krzyża Niepodległości, będący kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości, jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą od nich miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego.

Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi może być nadany tej samej osobie w każdym stopniu dwukrotnie. Przed nadaniem Krzyża Zasługi wyższego stopnia powinny upłynąć co najmniej 3 lata. Odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo.

Medal za Długoletnią Służbę, ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r., jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Medal za Ofiarność i Odwagę, ustanowiony w 1960 r., stanowi nagrodę dla osób, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie ludzkie lub mienie. Może być nadany tej samej osobie wielokrotnie. Nie dzieli się na stopnie.

Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.