piątek, 16 kwietnia 2021

Zatrzymane prawa jazdy i nietrzeźwi kierujący to efekt poniedziałkowej pracy grupy SPEED

W poniedziałek policjanci grupy SPEED w powiecie wyszkowskim zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących, cztery prawa jazdy i kierującego bez uprawnień. Pomimo nieustających apeli oraz tragicznych w skutkach zdarzeń, na naszych drogach nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

W poniedziałek policjanci grupy SPEED w powiecie wyszkowskim zatrzymali czterech nietrzeźwych kierujących, cztery prawa jazdy i kierującego bez uprawnień. Pomimo nieustających apeli oraz tragicznych w skutkach zdarzeń, na naszych drogach nadal pojawiają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami.

Głównym celem policjantów ruchu drogowego jest minimalizowanie i zapobieganie zdarzeniom drogowym powstającym w związku z lekceważeniem podstawowych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Poniedziałek dla policjantów z ruchu drogowego był bardzo pracowity. Grupa SPEED wyeliminowała z dróg powiatu wyszkowskiego, aż 4 nietrzeźwych kierujących. Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz bezpieczeństwo pasażerów.

Pierwszą nietrzeźwą kierującą, 40-letnią mieszkankę powiatu węgrowskiego, prowadzącą samochód mając w swoim organizmie blisko pół promila alkoholu mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej rano w Wyszkowie. Następny z kierowców wpadł w ręce drogówki późnym popołudniem w Wysychach. 36-letni mieszkaniec Dębinek kierował samochodem osobowym mając w swoim organizmie ponad pół promila. W nocy w Wyszkowie z niechlubnym wynikiem dołączył 48- letni wyszkowianin. Przeprowadzone badanie przez policjantów wykazało, że kierowca volkswagena w swoim organizmie ma prawie 2 promile alkoholu. Wszystkim 3 kierowcom policjanci zatrzymali prawa jazdy. Ostatniego, czwartego nietrzeźwego kierowcę policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej również w Wyszkowie w nocy. Alkomat wykazał w organizmie 36-latka ponad pół promila alkoholu. Okazało się również, że wyszkowianin nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Wszyscy amatorzy jazdy na „podwójnym gazie” za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Ponadto, w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa. Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych.

Nieustannie apelujemy do kierujących o wyobraźnię, rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a przede wszystkim przestrzegamy przed brawurą na drodze i jazdą pod wpływem alkoholu. To śmiertelne niebezpieczeństwo. Czasu nie da się cofnąć. Za jedną nieodpowiedzialną decyzję możemy zapłacić najwyższą cenę. Świadomie wciskając pedał gazu i przekraczając dozwoloną prędkość narażamy siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Autor: podkom. Damian Wroczyński


Nasi partnerzy