Zatrzymani na gorącym uczynku

3-miesięczne areszty dla dwójki obywateli Ukrainy, podejrzanych o pomocnictwo w organizowaniu innymi cudzoziemcom przekroczenia granicy Rzeczpospolitej Polskiej wbrew przepisom. Mężczyzna i kobieta zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w momencie przewożenia czterech obywateli Syrii przez terytorium Polski do granicy polsko-niemieckiej.

Do zdarzenia doszło w piątek (23 września 2022 roku) na jednej ze stacji benzynowych na terenie powiatu wyszkowskiego w woj. mazowieckim, kiedy to funkcjonariusze Straży Granicznej podczas patrolu zauważyli czteroosobową grupę Syryjczyków wysiadających z BMW X3, należącego do obywatelki Ukrainy.

W toku dalszych czynności, po dokonaniu kontroli legalności pobytu wobec wszystkich podejrzanych cudzoziemców, funkcjonariusze ustalili, że czworo obywateli Syrii przebywa na terytorium naszego kraju wbrew przepisom. Jak oświadczyli, do Polski dostali się nielegalnie, następnie kontaktując się z dwojgiem obywateli Ukrainy, za odpowiednią kwotę mieli być przewiezieni przez terytorium Polski i docelowo trafić na granicę polsko-niemiecką.

Niestety, plan nie wyszedł – wszyscy trafili w ręce nowodworskiej Straży Granicznej.

41-letni obywatele Ukrainy usłyszeli zarzuty z art. 264 § 3 kk. w zb. 264 a § 2 kk. tj. za pomocnictwo w organizowaniu innymi osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy Rzeczpospolitej Polskiej oraz umożliwianie lub ułatwianie innej osobie pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Z uwagi na fakt, ze podczas przeszukania przy obywatelce Ukrainy została znaleziona amunicja, kobieta usłyszała dodatkowo zarzut posiadania bez zezwolenia jednej sztuki amunicji tj. czyn z art.263 § 2 kk.

Obydwoje przyznali się do postawionych zarzutów i złożyli w tej sprawie wyjaśnienia.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wyszkowie Sąd Rejonowy w Wyszkowie zastosowano wobec dwójki Ukraińców tymczasowe areszty na okres 3 miesięcy.

Z kolei czterem obywatelom Syrii przedstawiono zarzut z art. § 264 2 kk. („Kto wbrew przepisom przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej, używając przemocy, groźby, podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”). Podejrzani przyznali się po popełnienia zarzucanych im czynów i każdy z nich skorzystał z prawa wynikającego z artykułu 335 § 1 kpk. dobrowolnie poddając się karze w wymiarze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz podania wyroku do publicznej wiadomości.

Ponadto wobec nich wszczęto postępowania administracyjne w kierunku wydania decyzji zobowiązujących do powrotu. Wobec Syryjczyków zastosowano środki alternatywne do detencji w postaci zgłaszania się w określonych odstępach czasu do Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin oraz przekazania dokumentów podróży do depozytu Komendanta PSG Warszawa-Modlin.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.