piątek, 09 grudnia 2022

Zielone przystanki w Brwinowie ze wsparciem samorządu Mazowsza

W Brwinowie powstaną cztery zielone przystanki. Pomogą władze Mazowsza, przekazując na ten cel 92,5 tys. zł. Wsparcie pochodzi z autorskiego Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021).

Umowę w tej sprawie podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc oraz burmistrz Brwinowa – Arkadiusz Kosiński. Jak podkreśla Janina Ewa OrzełowskaWłaśnie takie projekty mogły w tym roku liczyć na nasze wsparcie. Przypomnę w tym roku na zadania związane z ochroną powietrza przeznaczyliśmy aż 11 mln zł. Projekt Brwinowa to świetny przykład stosowania proekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej. Z jednej strony czystsze powietrze, bardziej zielone otoczenie, a z drugiej strony sprawy prozaiczne – jak np. przyjemne i komfortowe miejsce oczekiwania na autobus.

W tym roku wsparcie z budżetu Mazowsza pozwoli w Brwinowie utworzyć na czterech przystankach zielone dachy z mat rozchodnikowych. Przy bocznych ścianach przystanków zamontowany zostanie system linowy pod pnącza. Ściany przystanków będą obrośnięte pnączami (powojniki i bluszcz). Przy wiatach przystankowych zostaną posadzone byliny (narcyze) w donicach. Na przystankach zostaną też umieszczone stacje solarne z możliwością ładowania USB. Na ścianach przystanków znajdą się gabloty informacyjne.

Uznania dla zadania Brwinowa nie kryje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Gratuluję władzom bardzo dobrego pomysłu. Dzięki takim inicjatywom wspólnie troszczymy się o czyste powietrze w naszym regionie, jednocześnie tworząc nowe zielone przestrzenie. Życzę sprawnej realizacji zadania.

Zmniejszenie ilości pyłów i innych zanieczyszczeń, zatrzymanie do 90 proc. deszczu spadającego na przystanek, a także obniżenie temperatury wewnątrz – to najważniejsze efekty ekologicznego przedsięwzięcia gminy Brwinów.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie. W tym roku wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów zgłoszonych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.


Zobacz również