Znieważyła dzielnicową, grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności

Policjanci każdego dnia, dla naszego bezpieczeństwa, dbają o ład i porządek publiczny. Jednak, aby nasze czynności były wykonane prawidłowo i profesjonalnie, mamy prawo do wydawania wiążących poleceń. Ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje prawne. Należy pamiętać, by nie utrudniać podejmowanych na miejscu czynności i nie lekceważyć wydawanych przez funkcjonariusza poleceń.

Policja to umundurowana formacja, której głównym zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. W naszym województwie policjanci codziennie podejmują wiele interwencji, przeprowadzają dziesiątki kontroli drogowych, legitymują setki osób, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie. Nasze działania mają na celu dbanie o dobro drugiego człowieka i są ugruntowane w przepisach prawa.

Jeśli jesteś sprawcą przestępstwa lub wykroczenia wiedz, że policjant ma prawo wykonać szereg czynności, takich jak: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń.

Nie bądźmy więc zaskoczeni, gdy policjant poleci nam opuszczenie miejsca interwencji czy przejście w wyznaczone miejsce na drodze, gdzie doszło na przykład do wypadku drogowego. O stosowaniu się do policyjnych poleceń mówi art. 65a kodeksu wykroczeń. Za złamanie tego przepisu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Także uniemożliwianie wykonania czynności przez policjanta, albo jej utrudnianie może spotkać się z nałożeniem sankcji karnej. Dlatego nie lekceważ wydawanych przez policjantów poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. To również od Ciebie zależy jak zakończy się policyjna interwencja.

Wczoraj wieczorem, podczas przeprowadzanej wobec spożywającej alkohol interwencji przy ul. Kościuszki w Pułtusku, została zatrzymana 34-letnia mieszkanka Pułtuska, która znieważyła funkcjonariuszkę Policji słowami powszechnie uznawanymi na obelżywe. Kobieta znajdowała się pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Pułtuszczanka za popełnione przestępstwo została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu zostanie jej przedstawiony zarzut z art 226 kk za znieważenie funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

Niestety zdarza się, że niestosowanie się do poleceń policjanta podczas prostych interwencji prowadzi do niepotrzebnego zaognienia sytuacji, a w konsekwencji do znieważenia czy naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza. Pamiętaj, że zarówno godność jak i nietykalność funkcjonariusza jest chroniona prawem, a za ich naruszenie grozi kara nawet do 3 lat więzienia.

Autor: kom. Milena Kopczyńska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.