poniedziałek, 17 Luty 2020

Rusza budowa Ośrodka Radioterapii przy płockim szpitalu

Rusza budowa Ośrodka Radioterapii przy płockim szpitalu. Placówka powstanie na terenie należącym do Samorządu Województwa Mazowieckiego, w sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Dziś odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nową inwestycję. W spotkaniu wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Na ten moment czekało wiele osób. Mieszkańcy tej części Mazowsza będą mogli liczyć na dostęp do kompleksowego leczenia onkologicznego. Współcześnie wiele terapii odbywa się w tzw. systemie skojarzonym, gdzie pacjent poddawany jest chemioterapii, zabiegom chirurgicznym oraz radioterapii. I właśnie z takim procesem będziemy mieli do czynienia tu, w Płocku. Nowy ośrodek to dla pacjentów leczenie w jednym miejscu i co ważne w ramach NFZ – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Realizatorem przedsięwzięcia jest gdańskie Centrum Radioterapii i Usprawniania. Spółka jest częścią grupy NU-MED, która otworzyła podobne cztery ośrodki w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu. Wszystkie leczą na podstawie kontraktu z NFZ.

Dostęp do wszystkich metod radioterapii
Wartość inwestycji to blisko 80 mln zł. Budowa nie obciąży jednak budżetu szpitala wojewódzkiego, ponieważ koszt w całości poniesie inwestor. Ośrodek Radioterapii składać się będzie z pracowni brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w trzy akceleratory liniowe czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Dzięki temu pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. W ramach inwestycji powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych.

Nowoczesny Ośrodek Radioterapii to szansa na bezzwłoczne podjęcie działań profilaktycznych, a potem na monitorowanie leczenia. Dzięki tej placówce znacznie skróci się czas oczekiwania na konsultację, zwłaszcza dla pacjentów z subregionu płockiego. Jestem pewien, że nowoczesny i komfortowo wyposażony obiekt poprawi jakość świadczeń zdrowotnych w tej części Mazowsza i sprawi, iż przebywający tu pacjenci będą szybko nabierać sił – powiedział wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Leczenie w ramach NFZ
Zgodnie z harmonogramem budowa bunkrów, czyli pomieszczeń, w których zainstalowane zostaną akceleratory zakończy się w maju przyszłego roku. Z kolei budynek główny powstanie do listopada 2020 r. W międzyczasie prowadzone będą prace budowlane związane z budową dróg, chodników, parkingów i zagospodarowania terenu zielenią. Leczenie w płockim ośrodku będzie bezpłatne. Placówka w ścisłej współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym zapewni mieszkańcom Płocka i okolic dostęp do szybkiej diagnostyki i kompleksowego leczenia onkologicznego obejmującego chirurgię onkologiczną, chemioterapię i radioterapię. Ośrodek będzie udzielał świadczeń na podstawie umowy z NFZ.


Nasi partnerzy