10 super nowoczesnych ambulansów przyjechało do stolicy

Warszawskie Pogotowie Ratunkowe zbroi się w najnowocześniejsze w Europie ambulanse. W szczycie drugiej i trzeciej fali przyjechało ich aż 29, teraz jeszcze 10. Skala inwestycji w sprzęt jest tak duża, że stołeczne pogotowie jest już czołówce najlepiej wyposażonych stacji pogotowia ratunkowego w Europie.

Aby skutecznie ratować życie i zdrowie ludzi – oprócz bezcennego doświadczenia ratowników medycznych i lekarzy; niezbędny są: nowoczesny sprzęt i najnowocześniejsza technologia, który pomaga w skutecznej diagnostyce oraz w podjęciu natychmiastowych czynności ratunkowych już na etapie przebywania pacjenta w karetce.

– Czas odgrywa tu kluczową rolę, bo od szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego, który dysponuje zaawansowanym sprzętem zależą dalsze rokowania pacjenta
– mówi Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Współczesna medycyna ratunkowa opiera się na sprzęcie. Jest go coraz więcej, zajmuje on coraz więcej miejsca, zatem i wielkość karetek oraz ich przeznaczenie zmienia się. Kiedyś służyły do jak najszybszego przewożenia pacjentów do szpitala, dzisiaj zamieniają się w jednoosobowe sale szpitalne, w których pacjentom udzielana jest zaawansowana pomoc medyczna, także z wykorzystaniem teletransmisji, czyli konsultacji z lekarzami – ekspertami prowadzonymi w czasie rzeczywistym na odległość. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ambulanse, które produkowane są dla potrzeb warszawskiego pogotowia ratunkowego to dzisiaj zaawansowane szpitale na kółkach, ze sprzętem, który można spotkać w najbardziej rozwiniętych technologiczne szpitalach na świecie.

Rewolucja technologiczna w stołecznym pogotowiu na niespotykaną w jego 124 – letniej historii skalę rozpoczęła się półtora roku temu. Motorem napędzającym zakupy i zmiany technologiczne były pierwsza, druga i trzecia fala pandemii Covid-19. Walka z nieznanym wirusem, którym zaraziło się już ponad 211 milionów ludzi na świecie przypomniała wszystkim, że nauka, czas i sprzęt mają znaczenie.

– Dozbrajamy pogotowie na walkę z pandemią koronawirusa COVID-19, która wciąż trwa, choć w patrząc na polskie statystyki można mieć złudne wrażenie, że problemu już nie ma i ten nas nie dotyczy. Eksperci nie mają jednak złudzeń, że czwarta fala nadejdzie – mówi Lucjan Kadej, z-ca dyrektora ds. technicznych WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Tylko w weekend w niewielkim Izraelu na COVID-19 zachorowało 7277 osób, dlatego utrzymywanie wysokiego tempa zakupów karetek to dla nas priorytet. Na zakupy wydawane są rekordowe sumy. Można powiedzieć, że historyczne, bo największe po ‘89 roku. Zakup 29 nowoczesnych ambulansów, które od półtora roku jeżdżą po naszych ulicach pochłonął prawie 17 milionów złotych. Aby pokazać skalę posłużę się przykładem i podam, że walka z trzema falami pandemii kosztowała nas 43 miliony złotych.

Dziesięć ambulansów, które od dzisiaj pojawią się na ulicach rejonu operacyjnego WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie, bo stołeczne pogotowie zabezpiecza medyczne nie tylko stolicę, ale i ościenne miasta i powiaty; m.in. trafią do Otwocka, Sulejówka i Wołomina. Są to ambulanse specjalistyczne, w których pracują zespoły trzyosobowe z lekarzem. Pozostałe siedem ambulansów trafi do zespołów podstawowych z Grochowa, Woli, Pragi, Raszyna, Ursynowa, Pruszkowa i Tłuszcza.

Ambulanse, które rozpoczynają dzisiaj pracę to pojazdy typu „C” zbudowane na podwoziu samochodów Volkswagen Crafter kosztowały aż 5 656,23 zł. To duże wozy, które zapewnią komfort pracy zespołom ratownictwa medycznego, gdyż jest w nich o wiele więcej miejsca, niż w starych karetkach – mówi Piotr Owczarski, E.D., główny specjalista ds. promocji, marketingu i środków zewnętrznych WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Komfort członków zespołów ratownictwa medycznego i pacjentów jest dla nas bardzo ważny. Każdy ambulans wyposażony jest w nosze transportowe, transporter, krzesełko kardiologiczne samojezdne, respirator transportowy, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, deskę ortopedyczną oraz w defibrylator. W każdym ambulansie możliwa jest teletransmisja danych medycznych do centrum teletransmisji WSPRiTS Meditrans SPZOZ w Warszawie. Oznacza to, że pacjent będzie konsultowany przez lekarzy kardiologów zdalnie. Nasze doświadczenia pokazują, że czas leczenia pacjenta skraca się do godziny. I tak np. pacjent z zawałem nie będzie musiał być przewożony najpierw na szpitalny oddział ratunkowy, a potem na oddział hemodynamiki, tylko od razu trafi w ręce specjalistów. Stawiamy na szybką diagnostykę, bo tak wygląda nowoczesne ratownictwo medyczne w najbogatszych państwa świata.

– Praca w takim ambulansie wygląda zupełnie inaczej, niż w karetkach starszego typu, gdzie było ciasno, a przez to mało komfortowo – mówi Paweł Wnuk, pielęgniarz z WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie – Nowe ambulanse oraz ich bardzo bogate wyposażenie – często bardziej zaawansowane niż, wyposażenie ambulansów w innych państwach Europy i świata, nasze indywidualne podejście do pacjentów, a przede wszystkim empatia sprawiają, że pacjenci w naszych rękach czują się bezpiecznie i pewnie. Jak widzą nowoczesną karetkę i sprzęt często mija strach lub jest on mniejszy.

Każdego dnia stołeczne pogotowie ratunkowe zabezpiecza swój rejon operacyjny 80 zespołami ratownictwa medycznego. Dzięki zakupom nowych pojazdów – jest ich już w sumie 39, spadł średni wiek warszawskich karetek. Już połowa taboru, który jeździ po ulicach ma od jednego dnia do półtora roku. Ten wynik sprawia, że stołeczne pogotowie już czołówce najlepiej wyposażonych stacji pogotowia ratunkowego w Europie, które jednocześnie dysponują najmniej wyeksploatowanym sprzętem.

Nieustanie wspieramy nasze pogotowie ratunkowe. Robimy to w niespotykanej dotąd skali, nie tylko w Warszawie, ale także na całym Mazowszu. Dziesięć ambulansów, które właśnie przekazaliśmy zostały zakupione w realizowanego przez nas projektu unijnego oczywiście z naszym współfinansowaniem – mówi Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego – Samorząd Województwa Mazowieckiego mądrze wykorzystuje środki unijne oraz własne środki inwestując krocie w całą służbę zdrowia, w tym w nasze szpitale. Przypomnę, że na ich doposażenie w ramach walki z pandemią wydaliśmy ponad 360 mln złotych, co plasuje nasze województwo na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wielkość wydatkowanych środków. Do tej pory do mazowieckich szpitali trafiło m.in. blisko 1900 sztuk aparatury medycznej, 40 tys. sztuk wyposażenia. Samorząd nie licząc przekazanych dzisiaj 10 ambulansów, wcześniej także je kupował. Przypomnę, że było to 30 ambulansów, które przekazaliśmy do 5 stacji pogotowia ratunkowego w Warszawie, Płocku, Radomiu, Ostrołęce i Siedlcach.

Warszawskie pogotowie ratunkowe to największa tego typu firma w kraju. Bierze udział w 8% wszystkich interwencji medycznych z zakresu ratownictwa medycznego w Polsce. To aż 250 tys. wyjazdów rocznie, czyli średnio 500 na dobę.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.