poniedziałek, 25 października 2021

125 unowocześnionych wagonów wzmocniło flotę PKP Intercity

PKP Intercity odebrało ostatnie ze 125 wagonów, które dla przewoźnika zmodernizowała bydgoska PESA. Tym samym zrealizowana została cała, warta blisko 470 mln zł brutto umowa. Z większości ze 125 nowoczesnych wagonów korzystają już pasażerowie w całej Polsce. Ostatnie z nich pojawią się na torach 13 grudnia br. wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, co przyczyni się do podwyższenia standardu podróżowania pociągami PKP Intercity w nowym sezonie.

Kontrakt na modernizację 83 wagonów typu 111A-20 PKP Intercity podpisało z Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakładów Napraw Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” w kwietniu 2018 roku. Jego wartość wyniosła niemal 312 mln zł brutto. Przewoźnik wykorzystał zawarte w umowie prawo opcji i w listopadzie 2018 roku rozszerzył kontrakt o modernizację kolejnych 42 wagonów. Wartość umowy obejmującej dostawę łącznie 125 wagonów wzrosła wówczas do blisko 470 mln zł brutto. Przekazując PKP Intercity ostatnie ze 125 zmodernizowanych pojazdów PESA Bydgoszcz zrealizowała cały kontrakt.

Szczególnie teraz, w czasie epidemii i wyzwań, jakie postawiła ona przed nami wszystkimi i całą gospodarką, przemyślane i konsekwentnie realizowane inwestycje są niezwykle ważne. Bezustannie dążymy do tego, aby kolej była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna. Dzięki działaniom realizowanym w tym kierunku, takim jak ta umowa między PKP Intercity a firmą Pesa, kolej wyjedzie z epidemii jeszcze mocniejsza – zapewnia Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Poza zakończonymi naprawami okresowymi na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją, producent w ramach kontraktu przeprowadzi jeszcze przeglądy techniczne wagonów na trzecim poziomie utrzymania, co nastąpi w ciągu 18 miesięcy od oddania ich do użytku.

To bardzo dobra wiadomość, że nasz narodowy przewoźnik nie tylko inwestuje 7 mld zł  w nowoczesny tabor ale też  jednocześnie udziela wsparcia krajowej gospodarce. Udana współpraca PKP Intercity z bydgoską Pesą jest przykładem projektu korzystnego dla wszystkich – dla obu spółek, sektora kolejowego, rynku pracy i pasażerów, którzy dzięki niemu przesiadają się  do nowoczesnych wagonów.  Ministerstwo Aktywów Państwowych zachęca wszystkie spółki Skarbu Państwa do podejmowania podobnych wielokierunkowych inicjatyw – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Bydgoska PESA modernizuje dla przewoźnika wagony w ramach jeszcze dwóch umów. Obejmują one unowocześnienie łącznie 80 pojazdów z opcją na dodatkowe 40, z której przewoźnik skorzystał w 2018 roku. W ramach trzech kontraktów PESA dostarczy więc łącznie aż 245 unowocześnionych wagonów. Wartość umów to blisko 1,03 mld zł brutto. Wszystkie kontrakty są dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P1) i „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” (P2).

Modernizując wagony dla PKP Intercity wykorzystujemy nasze doświadczenie zdobyte w budowie nowych pojazdów, co przekłada się na bardzo szeroki zakres prac i myślenie o projektowaniu wagonów w taki sposób, aby były jak najbardziej komfortowe i wygodne dla pasażerów – zapewnia Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.


Nasi partnerzy