16-latek bez prawa jazdy kierował motocyklem bez przeglądu

Policjanci zatrzymali 16-letniego motocyklistę, który przekroczył dozwoloną prędkość. Okazało się, że nieletni nie posiada uprawnień do kierowania, a motocykl, którym kierował nie ma aktualnego badania technicznego. 16-latek odpowie teraz przed sądem rodzinnym.

W Chotumiu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 33 km/h. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie kierującego. 16-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego nie posiada uprawnień do kierowania, a motocykl zipp, którym kierował nie ma aktualnego badania technicznego. Nieletni przewoził 15-letniego pasażera. Policjanci przekazali nieletnich pod opiekę matki 16-latka. Sprawą młodego kierowcy zajmie się teraz sąd rodzinny.

Często wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że nie mogą ponieść żadnych konsekwencji prowadząc pojazd bez prawa jazdy, bo przecież nie mogą dostać punktów karnych. Takie myślenie jest błędne. Przepisy mówią wprost, że każdy kto prowadzi pojazd nie mając do tego uprawnień, podlega karze grzywny. W sytuacji, gdy za kierownicą znajduje się nieletni to sprawa trafia do sądu rodzinnego. W takich przypadkach sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów do 21 roku życia. Przypominamy, że konsekwencje ponosi także osoba, która pozwala na to, by za kierownicą wsiadł nieletni, czy też osoba, która nie posiada uprawnień.

asp. Magda Zarembska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.