3,5 tysiąca uczestników Rostkowa Młodych

3,5 tysiąca młodych osób: dzieci i młodzieży wzięło udział 16 września br. w 41. Pielgrzymce Dzieci i Młodzieży „Rostkowo Młodych” – do Rostkowa i Przasnysza, miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży oraz głównym patronem diecezji płockiej.

Pielgrzymce towarzyszyło hasło: „Zbudujmy dom na skale…”: – Najważniejszą budowlą jest twoje życie. Buduj je na Chrystusie – wezwał uczestników pielgrzymki biskup płocki Szymon Stułkowski.

„Rostkowo Młodych”, to 41. Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa – miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką, patronem dzieci i młodzieży, głównym patronem diecezji płockiej, który urodził się w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu (diecezja płocka), a ochrzczony został w pobliskim Przasnyszu. Zmarł w 1568 roku w Rzymie.

Pielgrzymka składała się z dwóch części. Pierwsza z nich – pielgrzymka dzieci, z udziałem około 3 tysięcy uczestników, rozpoczęła się na placu przy kościele farnym w Przasnyszu – tam został ochrzczony św. Stanisław Kostka. Mszy św. z udziałem dzieci przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski.

Potem dzieci w grupach przeszły w pieszej pielgrzymce do Rostkowa – miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki. Po drodze modlili się i poznawali życie św. Stanisława Kostki. Po przejściu około 6 km w Rostkowie odwiedzili miejsca związane ze Świętym, między innymi kamień, na którym podobno zachował się ślad jego stopy oraz kościół (obecnie Sanktuarium św. Stanisława Kostki), na miejscu którego prawdopodobnie stał dwór rodziny Kostków.

Wiele atrakcji czekało na dzieci na Festynie św. Stanisława Kostki m.in. aranżowane tańce i zabawy, dmuchane zamki, nauka udzielania pierwszej pomocy, możliwość poznania pracy strażaka czy gra terenowa o życiu świętego patrona dzieci. Dzieci przyjęły zajęcia w „strefie aktywności” z ogromnym entuzjazmem.

Pielgrzymka młodzieży z udziałem uczniów klas ósmych szkół podstawowych i szkół średnich, rozpoczęła się w Rostkowie, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka. Potem młodzi pieszo, pod opieką rejonowych duszpasterzy młodzieży, przeszli do Przasnysza, gdzie modlili się w kościele chrztu św. Stanisława Kostki – kościele farnym (parafia pw. Wojciecha) – w osobistych intencjach, za rówieśników oraz o powołania kapłańskie i zakonne w diecezji płockiej.

Następnie młodzi przeszli na halę sportową przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu, gdzie adorowali Najświętszy Sakrament i mogli się wyspowiadać. Rozważania koncentrujące się wokół Ewangelii o budowaniu domu na skale, czyli budowaniu swojego życia na Jezusie, poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Młodzi poznali również wspólnoty religijne, działające w diecezji płockiej. Są to: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Laboratorium Wiary, Ruch Światło-Życie, Wojsko Gedeona, Duszpasterstwo Petroklezja. Tę część spotkania poprowadził ks. Bogdan Kołodziejski.

Potem Mszy św. koncelebrowanej przez 30 księży przewodniczył bp Szymon Stułkowski. W homilii przekazał, że w Płocku prowadzona jest największa budowla w Europie: powstaje inwestycja Olefiny III, która będzie służyć produkcji półproduktów chemicznych. Odbywa się ona na powierzchni równej terenowi 147 boisk piłkarskich. Aby powstała, w ziemię wbito 19 tysięcy słupów, które zalano betonem. Jest to fundament tej budowli.

Duchowny podkreślił, że budowlą jest także ludzkie życie, ono potrzebuje solidnego fundamentu. Jeśli ktoś chce, aby była to solidna budowa – musi budować na skale, jaką jest Jezus, słuchać Bożego słowa i wypełniać je. Dla zobrazowania tej sytuacji pokazał taczkę, kask, rękawice, kamizelkę ochronną, okulary – rzeczy ochronne potrzebne na budowie.

– Fundament potrzebuje solidnych kamieni. Jezus mówi, że Jego słowo, które przyjmujemy, żyjemy nim i wypełniamy je – sprawia, że budujemy dom na skale. Jednak Jezus nie gwarantuje, że nic nam wtedy nie grozi, że w nasz dom nie uderzą wichry i deszcze. Nasz życiowy dom budowany na Jezusie też jest zagrożony – przestrzegł biskup płocki.

Powiedział, że zna wielu ludzi, którzy przeszli dobrą formację w domu, w wspólnotach, budowali tam relację z Bogiem, chodzili na lekcje religii, ale gdy weszli w nowe środowisko – odeszli od Boga, od Kościoła. Jednak „dom się zatrząsnął, ale dobry fundament pozostał, dom się nie rozpadł”. Dlatego tak ważne jest, żeby być w takich wspólnotach, w nich „pracować na budowie swojego życia”: – To jest o wiele ważniejsze niż Olefiny, niż największa budowa w Europie – to twoje życie – zaakcentował kaznodzieja.

– Od chrztu św., tak jak św. Stanisław Kostka, jesteśmy w ekipie budowlańców, budujemy na solidnym fundamencie jakim jest Chrystus. Budujcie swoje życie głową, rękami i sercem – wezwał młodych bp Stułkowski.

Na zakończenie pielgrzymki odbył się koncert ewangelizacyjny Pawła Chustaka „Chustiego”. Młodzi wyjechali do domów po godzinie 21.00. Natomiast w czasie Mszy św. pielgrzymkowych piękne śpiewy wykonywała schola „Perełki” z parafii pw. św. Urbana w Baboszewie.

Jak podkreślił ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, w organizację „Rostkowa Młodych” zaangażowało się około 300 osób. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie Urzędu Gminy Czernice Borowe, na terenie której znajduje się Rostkowo. Poza tym w organizację wydarzenia włączyły się samorządy, lokalne organizacje i instytucje z Przasnysza, Rostkowa i okolic, społeczność lokalna, wolontariusze z ruchów i wspólnot religijnych. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci, strażacy, służby medyczne.

Organizatorami „Rostkowa Młodych” byli: wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej z dyrektorem ks. dr. Marcinem Sadowskim oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku z ks. Krzysztofem Rucińskim, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży.

foto: Łukasz Wielechowski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.