43. raz na szlak wyszli pielgrzymi Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitarnej

5 sierpnia rano przez Warszawę przeszli pielgrzymi, którzy rozpoczęli 43 Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitarną na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymują z hasłem: „Pan Mój i Bóg Mój”.

Pielgrzymka wyrusza na szlak pielgrzymkowy w dniu 5 sierpnia każdego roku aby po 10 dniach pielgrzymowania dotrzeć przed obraz Matki Bożej w klasztorze Jasnogórskim w Częstochowie. WAPM jest ukochaną pielgrzymką studentów uczelni warszawskich. Nie tylko im jest ona bliska sercu. Do grona pątników WAPM zaliczają się również uczniowie szkół średnich. Liczną grupą są osoby dorosłe jak również i dzieci. Pielgrzymka może się pochwalić najmłodszym pielgrzymem w wieku 2 lat oraz najstarszym w wieku 80 lat. W pielgrzymce pielgrzymuje zazwyczaj ok. 3800 pątników, po za wyjątkami, którym jest rok 1991 r. gdzie w pielgrzymce uczestniczyło ok. 12 tys osób. Był to specjalny rok ponieważ wtedy odbywały się po raz szósty Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Wiele osób pielgrzymowało na spotkanie z Janem Pawłem II. Był to szczególny czas.

Pątnicy pielgrzymują w kilkunastu grupach liczących od 80 do 350 osób. Każda z grup charakteryzuje się własnym kolorem, który jest znakiem rozpoznawczym danej grupy. Każda z grup niesie tzw. „znaczek grupowy” w kolorze grupy. Znaczek przedstawia na kolorowym tle literę „M” symbolizującą Maryję, Matkę Bożą. Kolor tła wskazuje na kolor poszczególnej grupy. Każdej grupie przewodniczy ksiądz przewodnik, który jest odpowiedzialny za grupę w czasie pielgrzymki. Zawsze na czole pielgrzymki niesiony jest krzyż pielgrzymkowy.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.