poniedziałek, 02 sierpnia 2021

6 ton żywności trafiło do mieszkańców powiatu przasnyskiego

Blisko 80 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zaangażowanych jest w działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wsparcie uzyskali także mieszkańcy 7 miejscowości w powiecie przasnyskim.

Dzisiaj w całej Polsce w walkę z koronawirusem zaangażowanych było 5242 żołnierzy i pracowników wojska oraz 528 jednostek sprzętu, wśród nich ponad 80 mazowieckich terytorialsów. Ta liczba stale się zmienia w zależności od potrzeb społeczności lokalnej i instytucji.

Żołnierze 5 MBOT od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Od wtorku do listy podejmowanych działań doszła współpraca z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Na wniosek ośrodka z Banku Żywności w Ciechanowie, terytorialsi przetransportowali 6 ton produktów spożywczych, które zostały rozdzielone na 400 paczek. Pozwoliło to zaopatrzyć w najpotrzebniejsze do życia produkty, rodziny z 7 miejscowości w powiecie Przasnyskim. Z pomocy skorzystali podopieczni GOPS Przasnysz.

Była to jedna z wielu inicjatyw tego typu podejmowanych przez żołnierzy 5 MBOT. Oprócz współpracy z instytucjami pomocowymi, brygada objęła również pomocą 34 weteranów i osoby starsze z rejonu północnego Mazowsza. Wsparcie tych osób polega na utrzymywaniu z nimi kontaktu telefonicznego i reagowaniu na bieżące potrzeby, takie jak zakupy żywności czy leków.

W ramach wspierania służb medycznych, nasi żołnierze współpracują także z jednym z warszawskich szpitali. Ich zadaniem jest transport medykamentów czy próbek do laboratoriów. Od 23 marca realizujemy również wsparcie Policji. Miedzy innymi na ulicach Przasnysza, można spotkać mieszane patrole złożone z Policjanta i żołnierza Obrony Terytorialnej, którzy wspólnie sprawdzają czy osoby podlegające kwarantannie domowej, przebywają pod wskazanym adresem. Patrol reaguje również na ewentualne potrzeby odwiedzanych osób.


Nasi partnerzy