Bezpieczne Boże Ciało 2023

Sprzyjająca pogoda zachęca nas do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny, m.in. nad wodą, w mieście czy też z dala od miejskiego gwaru. Od 7 do 11 czerwca w ramach działań „Bezpieczne Boże Ciało 2023” nad bezpieczeństwem osób podróżujących i wypoczywających będą czuwać policjanci stołecznego garnizonu.

Czerwcowy długi weekend sprzyjają aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, tym bardziej, jeśli za oknami jest słonecznie i gorąco. W najbliższych dniach pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas samych zależy, czy będzie on bezpieczny, a tym samym udany. Niezależnie od miejsca, w którym spędzamy wolny czas, bądźmy odpowiedzialni i pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Podczas działań „Bezpieczne Boże Ciało 2023” funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji będą podejmować działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim podróżującym. W najbliższych dniach na drogach Warszawy, jak również okolicznych powiatów spotkamy większą liczbę patroli, zwłaszcza w czasie „wyjazdów” i „powrotów”. Załogi będą widoczne nie tylko na głównych szlakach komunikacyjnych, ale również na drogach lokalnych. W szczególności do zadań policjantów będzie należeć kontrola przestrzegania ograniczeń prędkości, ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań za kierownicą, ale także reagowanie na nieprawidłowe zachowania kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Należy spodziewać się także bezwzględnego karania osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających a także poruszających się bez wymaganych uprawnień. Pozostałe patrole stołecznej policji będą egzekwować istniejące zakazy spożywania napojów alkoholowych oraz reagować na wszelkie wybryki chuligańskie.

Nad wodą
W nadchodzący długi weekend takie miejsca, jak Bulwary Wiślane, plaże nad Wisłą oraz pozostałe akweny wodne w stolicy i okolicach z pewnością będą oblegane przez mieszkańców Warszawy. W tych miejscach także nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia nas z zachowania zdrowego rozsądku, jak również zapewnienia należytej opieki dzieciom. Korzystanie z kąpieli pod wpływem alkoholu, brawura, lekkomyślność są jednymi z najczęstszych przyczyn utonięć.

Wysokie temperatury
Z uwagi na optymistyczne prognozy pogody, wysoką temperaturę i duże nasłonecznienie zwróćmy szczególną uwagę na osoby starsze oraz dzieci. Zadbajmy o nakrycie głowy i dodatkową wodę pod ręką. Kategorycznie nie pozwólmy na pozostawienie dzieci bądź zwierząt w aucie pod naszą nieobecność. Wysokie nasłonecznienie sprawia, że temperatura wewnątrz auta gwałtownie narasta i może sięgać kilkudziesięciu stopni. Nieuwaga, roztargnienie, bądź zwyczajna nieodpowiedzialność może kosztować czyjeś życie.

W nagłych przypadkach wymagających interwencji służb ratowniczych prosimy o kontakt z numerem alarmowym 112.

Tekst: sierż. Bartłomiej Śniadała, sierż. Jacek Wiśniewski
Foto: Marek Szałajski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.