Brytyjczyk poprawił długopisem stemple w paszporcie bo były nieczytelne

Odmową wjazdu na terytorium Polski zakończyła się podróż obywatela Wielkiej Brytanii, który do kontroli granicznej okazał paszport z dwudziestoma przerobionymi odbitkami stempli kontroli granicznej, które jak przyznał poprawił własnoręcznie długopisem, ponieważ były słabo widoczne. Paszport zatrzymano, a mężczyźnie przedstawiono zarzuty karne.

Do zdarzenia z udziałem 54-letniego obywatela Wielkiej Brytanii doszło w piątek (27 października 2023 roku) na Lotnisku Chopina, po przylocie samolotu z Londynu. Mężczyzna podczas kontroli paszportowej przedstawił swój oryginalny dokument podróży (paszport), w którym – praktycznie – na każdej stronie widniały odbiegające od obowiązujących wzorów odbitki stempli kontroli granicznej blisko dziewięciu państw (Niemiec, Francji, Norwegii, Cypru, Niederlandów, Malty, Polski, Węgier i Szwajcarii).

Podróżny rozpytany na tę okoliczność oświadczył, że poprawił je osobiście, ponieważ były według niego nieczytelne.

Za dokonanie samodzielnej ingerencji w odbitki stempli kontroli granicznej, Brytyjczyk został skierowany na II linię kontroli granicznej, w celu wyjaśnienia okoliczności czynu.

W toku czynności funkcjonariusze Straży Granicznej stwierdzili, że odbitki stempli umieszczone w paszporcie zostały przerobione na wzór oryginalnych, co wypełnia czyn z art. 270 § 1 kodeksu karnego. Dokument paszportowy został zatrzymany jako dowód w sprawie, a mężczyźnie przedstawiono zarzut oraz odmówiono wjazdu na terytorium RP, wydając stosowną decyzję.

Brytyjczyk następnego dnia odleciał rejsem powrotnym do Londynu.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.