Chciał sprzedać ekspres do kawy. Wszedł w link od „kupującego” i stracił 19 tysięcy

Mieszkaniec powiatu ciechanowskiego został oszukany podczas sprzedaży ekspresu do kawy za pośrednictwem popularnego serwisu ogłoszeniowego w Internecie. Aby otrzymać pieniądze 47-latek wszedł w link przesłany w wiadomości od „kupującego”. Oszust w ten sposób uzyskał dostęp do jego rachunku bankowego. Mężczyzna stracił 19 tys. złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność – sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.

W miniony piątek (24.11) do policjantów z ciechanowskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który został oszukany podczas internetowej sprzedaży. Z relacji 47-latka wynikło, że na jednym z portali aukcyjnych zamieścił ogłoszenie sprzedaży ekspresu do kawy. Mężczyzna otrzymał wiadomość z informacją, że wystawiony przez niego towar został sprzedany. Wiadomość zawierała link za pośrednictwem, którego miał zaakceptować zamówienie, a następnie, aby odebrać płatność, wybrać swój bank i zalogować się na swoje konto. Niepodejrzewający niczego 47-latek wypełnił formularz i wpisał swoje dane. Następnie mężczyzna odebrał przez telefon automatyczną wiadomość o konieczności autoryzacji otrzymanych wiadomości w aplikacji mobilnej banku. 47-latek uwierzył, że jest to niezbędne do otrzymania płatności za sprzedany towar i wykonał kilka takich autoryzacji. Po zalogowaniu się na stronę banku zauważył, że z jego konta zniknęło 19 tys. złotych.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych! Jeśli kupujący wysyła nam link z informacją, że tylko w ten sposób otrzymamy zapłatę za sprzedawany towar, to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Nigdy nie podawajmy danych do logowania na konta bankowego, numerów kart czy kodów systemu płatności mobilnych. Zawsze czytajmy wiadomości z banku i zwracajmy uwagę, jakie transakcje bankowe autoryzujemy i na jaką kwotę.

asp. Magda Zarembska/ KPP Ciechanów

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.