Chciała zainwestować w kryptowaluty – straciła 60 tysięcy złotych

Operacyjni z Otwocka po raz kolejny zatrzymali oszusta. 26- letni obywatel Ukrainy obiecywał szybki zysk przy inwestycjach w kryptowaluty. Wyłudził w ten sposób 60 000 PLN. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku trafił na 3 miesiące do aresztu.

Otwoccy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji mają ręce pełne pracy. To wszystko za sprawą oszustw, które są dokonywane zdalnie, przy pomocy nowych technologii. Niestety nadal pomimo licznych kampanii profilaktyczno- informacyjnych do komendy w Otwocku zgłaszają się osoby, które podły ofiarami oszustów. Tym razem przestępcy obiecywali kobiecie szybki zysk podczas inwestycji w kryptowaluty. Niestety okazało się, że inwestycja to fikcja, która zakończyła się wyłudzeniem 60 000 PLN.

Operacyjni w przypadku oszustw zdalnych, zawsze podążają tropem pieniędzy. Jest to możliwe dzięki doskonałemu wyszkoleniu policjantów, którzy korzystają z nowoczesnych metod pracy operacyjnej. Policjanci szybko ustalili dane sprawcy, by to 26- letni obywatel Ukrainy. Ten jednak często zmieniał miejsca zamieszkania, podróżując pomiędzy różnymi miastami w Polsce. Operacyjni wyśledzili mężczyznę w jednym z mieszkań w Bydgoszczy. Gdy policjanci weszli do zajmowanego przez 26- latka lokalu, ten był zupełnie zaskoczony. Operacyjni zabezpieczyli dwa telefony komórkowe oraz kartę bankomatową, która mogła posłużyć do popełnienia przestępstwa.

Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa, grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku, która po przeanalizowaniu zgromadzonego w sprawie materiału postanowiła zawnioskować do Sądu Rejonowego w Otwocku o zastosowanie wobec 26-latka najsurowszego ze środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury. Teraz mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Co zrobić, by nie paść ofiarą oszustwa?
– przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów,
– nigdy nikomu nie udostępniaj danych logowania do swojego konta bankowego oraz danych karty płatniczej,
– jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo,
– sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy,
– nigdy nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, zastanów się i nie ulegaj presji.

sierż. szt. Patryk Domarecki

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.