W minioną sobotę (17.06) na terenie poligonu wojskowego w gminie Regimin odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Targonie 2023” organizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie elementów działań policyjnych, koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia.
O godz. 10 do dyżurnego ciechanowskiej komendy zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że ona i jej mąż zgubili się w lesie. Kobieta podejrzewała, że znajduje się w rejonie poligonu wojskowego w Targoniach. Dodała, że mąż jest cukrzykiem i pilnie potrzebuje przyjąć insulinę. Po tym zgłoszeniu sygnał się urywa. Do przeszukania jest duży obszar lasu. Taki scenariusz miały zorganizowane w sobotę ćwiczenia dowódczo-sztabowe, przeprowadzone przez ciechanowskich policjantów przy współudziale funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Płocku, 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Ciechanowie.
Działania te miały na celu wypracowywanie jeszcze lepszej współpracy wszystkich służb, które podejmują czynności w realnych sytuacjach zagrożenia. Zgodnie z założeniami ćwiczeń podjęto działania poszukiwawczo-ratownicze zaginionych w lesie osób. Zadaniem przybyłych w miejsce poszukiwań funkcjonariuszy było podjęcie skoordynowanych działań poszukiwawczych obejmujących przeszukanie z ziemi oraz powietrza za pomocą drona terenu lasu w Targoniach. Funkcjonariusze przeszukiwali teren zarówno pieszo jak i na quadach. W akcji wziął udział policyjny przewodnik psa wraz ze swoim czworonożnym podopiecznym. Ćwiczenia zakończyły się odnalezieniem zaginionych osób, którym szybko udzielono potrzebnej pomocy medycznej.
Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe jest wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych.
Ćwiczenia dowódczo-sztabowe to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy.
Autor: mł. asp. Magda Zarembska