Ćwiczenia Kompanii Specjalnej „Zalew” na rzece Wisła w powiecie kozienickim

W miejscowości Borek w powiecie kozienickim, na rzece Wisła, odbyły się ćwiczenia Kompanii Specjalnej „Zalew, która należy do Centralnego Odwodu Operacyjnego.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zespół inspekcyjny Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej kompanii. Następnie przystąpiono do realizacji założeń praktycznych zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, który brzmiał następująco:

W okolicy miejscowości Borek gm. Gniewoszów w powiecie kozienickim nastąpiło przerwanie wału przeciwpowodziowego. Część miejscowości została otoczona ze wszystkich stron wodą powodziową, tworząc wyspę, na której znajduje się kilkanaście zabudowań. 10 rodzin chce się ewakuować z zagrożonych terenów, jednak pozostali mieszkańcy chcą pozostać na wyspie. Brakuje prądu oraz zaprowiantowania obywateli w wodę oraz racje żywnościowe. W najniżej położonym miejscu utworzonej wyspy woda przedostaje się do zabudowań. Wymaga to utworzenia umocnień na odcinku 30m aby zablokować przepływ wody powodziowej. Zlokalizowano również miejsca zagrożone przebiciami hydraulicznym wody powodziowej. Wały przeciwpowodziowe wymagają wzmocnienia od strony odwodnej jak i zabezpieczenia przed zniszczeniem od strony nawodnej. Ponadto jeden z mieszkańców o ograniczonej zdolności poruszania się wymaga transportu do szpitala. Ze względu na niską temperaturę na wyspę należy również przetransportować namiot z nagrzewnicą oraz ciepłe napoje.

Ćwiczenia oceniane były przez rozjemców z Komend Powiatowych PSP w Lipsku oraz Zwoleniu.

Opracowanie: bryg. Paweł Kowalski – KP PSP Kozienice.
Zdjęcia: mł. kpt. Cezary Adamiec – KP PSP Kozienice.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.