Ćwiczenia „LAS 2023”

W miejscowości Granica w gminie Kampinos na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Las 2023”.

Celem ćwiczeń było:
– sprawdzenie zasad alarmowania, dysponowania, koncentracji oraz funkcjonowania sil i środków jednostek OSP z terenu powiatu,
– organizacja działań ratowniczych na terenie leśnym,
– doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego siłami i środkami OSP podczas dużych akcji ratowniczo-gaśniczych,
– sprawdzenie skuteczności współdziałania sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej z przedstawicielami KPN podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej,
– sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno-technicznej sił i środków OSP z terenu powiatu,
– doskonalenie umiejętności ratowników w posługiwaniu się sprzętem ratowniczym,
– doskonalenie sposobów dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach terenowych,
– sprawdzenie i doskonalenie organizacji łączności.

Do ćwiczeń zaangażowane zostały wybrane siły i środki z terenu powiatu warszawskiego zachodniego.

Las Kampinoskiego Parku Narodowego zalicza się do I kategorii zagrożenia pożarowego. Miejscem stwarzającym istotne zagrożenie pożarowe dla lasu jest Poligon 2 Mazowieckiego Pułku Saperów JW. 2189 znajdujący się Cybulicach Małych gm. Czosnów, na którym znajduje się strzelnica oraz miejsce detonacji niewybuchów. Ponadto z uwagi na fakt, iż park otwarty jest dla turystów (znajduje się tam wiele tras pieszo-rowerowych, polanek rekreacyjnych) zagrożeniem są też sami turyści. Park położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie miasta stołecznego Warszawy, co jest ewenementem w skali światowej aby tego rodzaju obiekty bezpośrednio sąsiadowały z tak dużymi miastami.

W ćwiczeniach brało udział w sumie 31 zastępów OSP i JRG. Przy pomocy tych sił zostały zbudowane dwie magistrale wodne zasilające front pożaru oraz działania w obronie budynków muzealnych. Zaopatrzenie wodne było również prowadzone metodą dowożenia. W kulminacyjnym momencie działań podawanych w sumie było 12 prądów wody z prądownic oraz z dwóch działek wodnych. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich zastępów został osiągnięty założony cel.

Dzięki tym ćwiczeniom siły i środki z terenu powiatu pierwszy raz na taką skalę miały możliwość nawiązania współpracy i w przypadku powstania faktycznego zagrożenia szybciej i skuteczniej zostaną podjęte działania gaśnicze.

Opracowanie: Komenda Powiatowa PSP w Powiecie Warszawskim Zachodnim, redagowała st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: Fotografia Ratownicza Maciej Rasiński.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.