Zatrzymany za oszustwo „na blika”

Sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola w Warszawie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 26-latka podejrzanego o oszustwo. Ze wstępnych informacji wynika, że wprowadził on w błąd pokrzywdzonych co do swojej tożsamości i przy użyciu kodów BLIK doprowadził ich do utraty pieniędzy. Został zatrzymany przez bemowską patrolówkę. Policjanci zabezpieczyli przy nim gotówkę i telefon komórkowy. Podejrzany usłyszał zarzut za które sąd może go skazać na 8 lat więzienia.

Około godziny 17 policjanci z wydziału patrolowo-interwencyjnego z komisariatu Policji na Bemowie podjęli czynności wobec mężczyzny, który prawdopodobnie mógł dokonywać wypłat za pośrednictwem nieprawnie pozyskanych kodów BLIK. Mężczyzna kilkukrotnie podchodził do bankomatu i wyjmował z niego pieniądze nerwowo rozglądając się dookoła siebie.

Kiedy policjanci do niego podeszli, ten opuścił głowę udając, że śpi. Liczył, że funkcjonariusze odejdą, a on sam uniknie odpowiedzialności. Podczas kontroli policjanci ujawnili w jego saszetce pieniądze w kwocie ponad 7 tysięcy zł, zabezpieczyli jego telefon komórkowy, a jego samego przewieźli do policyjnego aresztu.

Śledczy zgromadzili materiał dowodowy. Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola, sąd zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Za te przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia. Czynności w sprawie postępowania prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola w Warszawie.

Pamiętaj! Nie daj się oszukać!
Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu, oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

nadkom. Marta Sulowska

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.