Ćwiczenia na jeziorze

W miejscowości Soczewka w powiecie płockim na jeziorze Soczewka przeprowadzono ćwiczenia manewrowe Specjalistycznej Sekcji Ratownictwa Ekologicznego „Płock” WOO p. k. „Soczewka 2020”. Ćwiczenia przeprowadzono w ramach Planu ćwiczeń pododdziałów Mazowieckiej Brygady Odwodowej.

Celem ćwiczeń było między innymi:
– zapoznanie się ze specyfiką działań podczas usuwania substancji ropopochodnych z akwenów wodnych,
– sprawdzenie zasad alarmowania i dysponowania sił i środków PSP,
– doskonalenie umiejętności w zakresie: sprawiania sprzętu ekologicznego, technik i technologii usuwania substancji ropopochodnych z wód powierzchniowych stojących,
– sprawdzenie gotowości operacyjnej i wyszkolenia strażaków w zakresie działań ratowniczych,
– sprawdzenie przygotowania służb dyżurnych SKKM do organizacji, koordynacji i kierowania działaniami w zakresie prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych,
– sprawdzenie i doskonalenie działania systemu łączności pomiędzy poszczególnymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej
– sprawdzenie elementów Powiatowego Planu Ratowniczego.

Ćwiczenia przebiegały według założenia, które przewidywało zauważenie nielegalnego składowiska beczek z substancjami ropopochodnymi porzuconymi na brzegu jeziora. Z beczek dochodziło do wycieku i zanieczyszczenia wody. Na akwenie przy linii brzegowej powstała plama oleju, która przemieszczała się nurtem w kierunku kanału łączącego jezioro z rzeką Wisłą. Wędkarz powiadomił straż pożarną w Płocku o zdarzeniu. Na miejsce zostaje zadysponowana Specjalistyczna Sekcja Ratownictwa Ekologicznego „Płock” wchodząca w skład Mazowieckiej Brygady Odwodowej. Jednostki straży pożarnej otrzymały zadanie:
– przeprowadzić rozpoznanie miejsca zdarzenia
– zlokalizować plamę substancji ropopochodnej,
– ustalić miejsce budowy pola operacyjnego,
– ograniczyć rozprzestrzenianie się plamy poprzez sprawienie zapór,
– zebranie substancji ropopochodnej z powierzchni wody przy wykorzystaniu sprzętu będącego na wyposażeniu sekcji.

W ćwiczeniach uczestniczyły siły i środki Sekcji Ratownictwa Ekologicznego Płock oraz wybrane siły PSP z obszaru działania Komendy Miejskiej PSP w Płocku. Ćwiczenia nadzorował zastępca komendanta miejskiego PSP w Płocku bryg. Jacek Starczewski.

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Artur Czachowski, kpt. Arkadiusz Kostrzewski – Komenda Miejska PSP w Płocku.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.