Ćwiczenia strażaków na obszarach leśnych leśnictwa Rżaniec

We wtorek (9.05) na terenie leśnictwa Rżaniec gm. Olszewo Borki odbyły się manewry leśne jednostek PSP i OSP powiatu ostrołęckiego. Były one przygotowane jak i zrealizowane przez Komendę Miejską PSP w Ostrołęce we współpracy z Nadleśnictwem Ostrołęka. O godz. 11:00 wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Ostrołęce o pożarze lasu w pobliżu miejscowości Rżaniec. W pierwszej kolejności na miejsce ćwiczeń były dysponowane siły i środki z gminy Olszewo Borki oraz JRG PSP Ostrołęka.

Po dotarciu pierwszych jednostek i dokonaniu rozpoznania ustalono, iż pali się ponad 1 ha lasu, a pożar nadal się rozprzestrzenia. W związku z rozwojem sytuacji pożarowej dysponowane były kolejne zastępy gaśnicze.

Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenia współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wielkoobszarowych lasów w tym współpraca ze służbami leśnymi. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia taktycznego przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej oraz praktyczne sprawdzenie możliwości dostarczania wody na duże odległości.

Zadaniem było zapewnienia wystarczającej ilości środka gaśniczego i w tym celu zbudowano dwa stanowiska czerpania wody. Pierwszy stanowisko zbudowano na bazie zbiornika przeciwpożarowego w leśnictwie Rżaniec z którego poprowadzono magistralę na odległość ok. 1 km. Drugie stanowisko na bazie tego samego zbiornika z wykorzystaniem 4 motopomp pływających z których tankowano pojazdy gaśnicze dowożące wodę do pożaru.

Na zakończenie ćwiczeń dokonano podsumowania działań, przedstawiono uwagi i wnioski przez dowodzących i rozjemców oceniających działania gaśnicze.

W ćwiczeniach udział wzięły 4 zastępy z KM PSP Ostrołęka oraz 11 zastępów OSP z powiatu ostrołęckiego: Dobrołęka, Nowa Wieś, Baranowo, Brodowe Łąki, Kadzidło, Borawe, Kunin, Troszyn, Zamość, Rżaniec i Zabiele Wielkie – łącznie ponad 70 strażaków.

Informacja: bryg. Robert Chodkowski Foto: KM PSP Ostrołęka

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.