Ćwiczenia w wytwórni pasz w Raciążu

W Raciążu na obiekcie wytwórni pasz Cedrob Pasze S.A. (Zakład Dużego Ryzyka Powstania Poważnej Awarii Przemysłowej) odbyły się ćwiczenia praktyczne wybranych sił I-rzutu przewidzianych do działań ratowniczo – gaśniczych na terenie zakładu.

Ćwiczenia przeprowadzone zostały według scenariusza, który zakładał pożar podczas rozładunku produktów naftowych (gaz propan-butan) z autocysterny gazowej. Na skutek pęknięcia przewodu elastycznego uwolniona została faza ciekła gazu. Następnie doszło do zapłonu rozlewiska gazu. W wyniku pożaru jedna osoba została poszkodowana (kierowca autocysterny).

Celem ćwiczeń było:
– zapoznanie strażaków z warunkami prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej /rozpoznanie dróg dojazdowych, ewakuacyjnych oraz punktów czerpania wody na terenie zakładu/,
– zapoznanie strażaków z zagrożeniami występującymi na terenie zakładu,
– doskonalenie współdziałania oraz asekurację w działaniach ratowniczych,
– doskonalenie umiejętności użycia sprzętu specjalistycznego,
– doskonalenie organizacji łączności na terenie akcji,
– doskonalenie umiejętności dowodzenia i współpracy Kierującego Działaniem Ratowniczym z kierownictwem zakładu,
– doskonalenie metod dostarczania wody podczas pożarów,
– sprawdzenie możliwości bojowych zadysponowanych do działań zastępów JRG PSP,
– dokonanie sprawdzenia czasów dojazdu dysponowanych sił i środków.

Ćwiczenia nadzorowane były przez zespół rozjemców Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie oraz obserwowane przez przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Delegatura w Ciechanowie. W ćwiczeniach udział wzięło 14 zastępów z JRG PSP powiatów: płońskiego, ciechanowskiego, nowodworskiego, płockiego, pułtuskiego i sierpeckiego.

Opracowanie i foto: st. bryg. Janusz Majewski

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.