Czarne punkty wodne i nowy sprzęt dla ratownictwa wodnego

W tym roku na mapę niestrzeżonych mazowieckich kąpielisk nie trafił żaden nowy czarny punkt wodny. Co więcej, ich liczba zmniejszyła się ze 123 do 116. To dlatego, że służby odnotowują mniej wypadków w oznaczonych miejscach. W Warszawie są 23 tak oznaczone miejsca. Na wsparcie finansowe samorządu województwa mogą liczyć mazowieckie Wodne Ochotnicze Pogotowia Ratunkowe. Członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska wzięła udział w podpisaniu umów z jednostkami WOPR na łączną kwotę ponad 1,4 mln zł. To pieniądze m.in. na sprzęt i szkolenia.

Czarne punkty wodne to miejsca, w których często dochodzi do utonięć. Wskazuje je Komenda Stołeczna Policji i mazowieckie jednostki WOPR. Ratownicy są najbliżej akwenów, znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki takiej współpracy powstaje rzetelny wykaz czarnych punktów wodnych na Mazowszu. Ich zadaniem jest informowanie, że kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna. Co roku lista czarnych punktów jest aktualizowana. W tym roku ich liczba na Mazowszu zmniejszyła się o 7. Główne przesłanki do likwidacji czarnego punktu wodnego to brak utonięć oraz ryzykownych zachowań, między innymi dzięki obecności ratowników.

Zdecydowanie najwięcej utonięć jest w wakacje przypomina członkini zarządu województwa mazowieckiego Anna Brzezińska. – Najbardziej krytycznym pod tym względem dniem tygodnia jest niedziela. Do utonięć najczęściej dochodzi podczas kąpieli w miejscach niestrzeżonych, po spożyciu alkoholu lub z powodu brawury. Właśnie dlatego najbardziej niebezpieczne miejsca oznaczamy tuż przed wakacjami. Przypominamy także, aby nad wodą zachowywać się bezpiecznie. Wybierajmy miejsca strzeżone przez ratowników, a wchodząc do wody zachowajmy rozwagę.

Aktualnie na Mazowszu znajduje się 116 miejsc oznaczonych jako czarne punkty wodne. Najwięcej niebezpiecznych miejsc w ubiegłym roku było w subregionie ostrołęckim – 24 czarne punkty, jednak po aktualizacji ich liczba zmniejszyła się do 21. Obecnie najwięcej czarnych punktów znajduje się w subregionie ciechanowskim (23) i w Warszawie (23). W dalszej kolejności są podregiony: siedlecki (14 czarnych punktów wobec 15 w ub.r.), żyrardowski (10), warszawski zachodni (9), radomski (7 wobec 9 w ub.r.), płocki (6 wobec 7 w ub.r.) i warszawski wschodni (3).

W czasie ubiegłorocznych wakacji na terenie całego kraju utonęły 192 osoby, a w całym 2023 r. – 446 osób. To o 31 przypadków utonięć więcej niż w 2022 r. i 24 przypadki utonięć więcej w okresie wakacyjnym. Na Mazowszu dane są zdecydowanie bardziej optymistyczne. W ubiegłym roku odnotowano 23 przypadki utonięć, z czego 6 w wakacje, podczas gdy w 2022 r. było to odpowiednio 46 i 14 przypadków, zatem tendencja jest spadkowa. Również w Warszawie zmniejszyła się skala utonięć – 23 przypadki utonięć w całym 2022 r. i 13 w okresie wakacyjnym, wobec odpowiednio 18 i 10 przypadków w roku 2023.

Wykaz czarnych punktów wodnych w Warszawie:

• 500 km rzeki Wisły „Plaża naturystów” ul. Sitowie i ul. Rychnowskiego,
• 501 km rzeki Wisły przy ul. Romantycznej,
• 510,5 km rzeki Wisły – „Plaża Saska” na prawym brzegu,
• 512 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie przy moście Poniatowskiego tzw. „Poniatówka”,
• 515 km rzeki Wisły – plaża po prawej stronie „Rusałka”,
• Jezioro Balaton przy ul. Abrahama/Nasypowa,
• Jeziorko Czerniakowskie przy ul. Kąpielowej,
• Jezioro Gocławskie, aleja Stanów Zjednoczonych,
• Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od ul. Grochowskiej,
• Jezioro Kamionkowskie w Parku Skaryszewskim od Al. Zielenieckiej,
• Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Bielskiej,
• Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Dickensa – od strony pętli MZA,
• Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Usypiskowej 17,
• Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – od strony kościoła,
• Jeziorko Szczęśliwickie od ul. Włodarzewskiej – przy pomoście,
• Glinianki Sznajdra – ul. Połczyńska,
• Kąpielisko przy ul. ks. Szulczyka/Napoleona Bonaparte (osiedle Aleksandrów),
• 516 km rzeki Wisły – plaża na wysokości klubu „Spójnia”, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2,
• Staw Cietrzewia od ul. Cietrzewia,
• Staw Cietrzewia od ul. Dukatowej,
• Staw Cietrzewia od ul. Konewki,
• Staw Cietrzewia od ul. Zbocze/Pana Tadeusza,
• Zbiornik wodny przy ul. Dudziarskiej.

Poza stolicą, w jej bezpośrednim sąsiedztwie, znajduje się także 9 czarnych punktów wodnych w subregionie warszawskim zachodnim i 3 punkty w subregionie warszawskim wschodnim.

– Do kąpieli zalecamy plaże strzeżone. Jeśli na własną odpowiedzialność wybieramy tzw. dzikie plaże pamiętajmy o asekuracji. Boja ratunkowa czy kamizelka mogą uratować nam życie. Schładzajmy się przed wejściem do wody, nie kąpmy się bezpośrednio po obfitym posiłku, nie spożywajmy alkoholu jeśli planujemy kąpiele w wodzie. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na dzieci i mieć je pod stałą kontrolą – radzi mł. asp. Aleksandra Wasiak z Zespołu Prewencji Kryminalnej Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Ratownictwo wodne ze wsparciem samorządu Mazowsza
Samorząd województwa poza działaniami edukacyjnymi i prowadzeniem akcji oznakowania najniebezpieczniejszych kąpielisk na Mazowszu współpracuje z organizacjami pozarządowymi, realizując otwarty konkurs „Ratownictwo i ochrona ludności”. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparcie trafi do 13 organizacji (WOPR-y i jedna jednostka OSP z Nowego Dworu Mazowieckiego), które łącznie otrzymały wsparcie w wysokości ponad 1,4 mln zł.

Od 2016 r. samorząd województwa mazowieckiego dofinansował mazowieckie WOPR-y kwotą blisko 4,9 mln zł. To pieniądze na m.in. zakup nowego sprzętu ratowniczego, sprzętu łączności radiowej i telefonicznej, środków transportu lądowego i wodnego, pokrycie kosztów utrzymania w gotowości sprzętu ratowniczego, zakup paliwa czy też pokrycie kosztów szkoleń dla ratowników wodnych.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.