Czarne punkty wodne w subregionie siedleckim

Kolejnych 7 niebezpiecznych miejsc trafiło na listę czarnych punktów wodnych. Tym samym na Mazowszu jest ich w sumie 123, w tym 15 z nich znajduje się w subregionie siedleckim. Dziś o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz przedstawiciele policji i WOPR.

Tylko w tym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło już 13 osób. Dla porównania – w zeszłym roku było 69 utonięć, a w 2021 r. – 38. W subregionie siedleckim w 2022 r. woda pochłonęła 11 ofiar.

– Statystyki są przerażające, a wakacje jeszcze się nie rozpoczęły. Do wielu wypadków dochodzi w miejscach niestrzeżonych, nieznanych, na dzikich kąpieliskach. Z pozoru wydają się one atrakcyjne, ale kąpiel w nich można przypłacić zdrowiem lub życiem. Nie warto – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Od 2009 r. samorząd województwa mazowieckiego we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu oraz Komendą Stołeczną Policji w Warszawie prowadzą akcję prewencyjną polegającą na oznaczaniu miejsc niebezpiecznych tzw. czarnymi punktami wodnymi.

Siedleccy policjanci realizują zadania pod kątem zapewniania bezpieczeństwa nad wodą, w tym nadzoru na obszarami oznaczonymi „czarnymi punktami”. Pamiętajmy, że oznaczenie kąpieliska czarnym punktem ma charakter ostrzegawczy. Tablica ma przemawiać do wyobraźni – zaznacza mł. insp. Andrzej Dziewulski, Komendant Miejski Policji w Siedlcach. – Jak co roku planujemy odpowiednią dyslokację służb. Funkcjonariusze KMP w Siedlcach patrolują tereny kąpielisk, także tych nieoznaczonych. Dodatkowo, w ramach prowadzonych podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą akcji prewencyjnych np. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, nasi profilaktycy zawsze przypominają o zasadach bezpiecznego wypoczynku Nie bez znaczenia jest współpraca w tym zakresie z samorządami oraz innymi służbami – dodaje.

W tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami na terenie Mazowsza zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego. To ratownicy wodni najlepiej znają miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych zdarzeń nad wodą. Dzięki takiej współpracy zaktualizowany został wykaz czarnych punktów wodnych na 2023 r.

Jak zaznacza Robert Rodziewicz, wiceprezes legionowskiego WOPR, warto kierować się prostą zasadą: edukuj – reaguj – ratuj. – Edukacja to wybieranie miejsc strzeżonych, praca rodziców, którzy od najmłodszych lat uczą dzieci pozytywnych zachowań, oznaczeń na kąpieliskach czy mówią o roli ratownika. Aż w końcu osobisty udział w szkoleniach z pierwszej pomocy i z zakresu ratownictwa wodnego. Reaguj – to każda reakcja na sytuacje niebezpieczne w wodzie, wzywanie pomocy, pouczanie innych o bezpiecznych zachowaniach, wzywanie służb. Ratuj – to zespół wszystkich czynności, jakie możemy podjąć, widząc sytuację zagrażająca życiu. To fizyczne lub techniczne udzielenie pomocy. To wykorzystanie wszystkich tych umiejętności i pozytywnych nawyków, by uratować czyjeś życie.

Czarne punkty wodne w subregionie siedleckim
Po aktualizacji na Mazowszu będą 123 miejsca oznaczone „Czarnymi punktami wodnymi”. Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (24 czarne punkty), ciechanowskim (23 czarne punkty) i w Warszawie (23 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: siedlecki (15 czarnych punktów), żyrardowski (10 czarnych punktów), warszawski zachodni (9 czarnych punktów), radomski (9 czarnych punktów), płocki (7 czarnych punktów) i warszawski wschodni (3 czarne punkty).

Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W subregionie siedleckim jest 15 takich miejsc:
– Żwirownia w m. Sławiny (gm. Garwolin, pow. garwoliński),
– Rzeka Wisła w m. Ostrów (gm. Maciejowice, pow. garwoliński),
– Jezioro Oblin w m. Oblin (gm. Maciejowice, pow. garwoliński),
– Zalew w m. Morskie Oko (gm. Wilga, pow. garwoliński),
– Stawy w m. Godzisz (gm. Sobolew, pow. garwoliński),
– Rzeka Bug w Mężeninie (gm. Platerów, pow. łosicki),
– Rzeka Bug w Mierzwicach Starych (gm. Sarnaki, pow. łosicki),
– Rzeka Bug w Serpelicach (gm. Sarnaki, pow. łosicki),
– Rzeka Bug w m. Bużyska (gm. Korczew, pow. siedlecki),
– Rzeka Bug w Mogielnicy (gm. Korczew, pow. siedlecki),
– Rzeka Liwiec w m. Kapuściaki (gm. Mokobody, pow. siedlecki),
– Naturalne rozlewisko tzw. Moczydła w m. Soćki (gm. Wodynie, pow. siedlecki),
– Rzeka Bug w m. Szumin (gm. Łochów, pow. węgrowski),
– Rzeka Bug w m. Wywłóka (gm. Łochów, pow. węgrowski),
– Rzeka Bug w m. Wilczogęby (gm. Sadowne, pow. węgrowski).

Nowe czarne punkty wodne
W tym roku na terenie Mazowsza pojawi się 7 nowych czarnych punktów wodnych. Staną one w:
– Płocku – (pow. Płock, gm. Płock) – odcinek wzdłuż nabrzeża od Oddziału Żeglarsko Motorowodnego PTTK „Morka” w kierunku kompleksu konferencyjnego „Naftoremont” w Płocku (rzeka Wisła);
– Gorzewie (pow. gostyniński, gm. Gostynin) – Jezioro Białe, dzikie kąpielisko Klusek, działka 368/4;
– Sochaczewie – (pow. sochaczewski, gm. Sochaczew) – rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza obok kładki na ul. Staszica;
– Sochaczewie – (pow. sochaczewski, gm. Sochaczew) – rzeka Bzura, okolice starego młyna Kulisiewicza od ul. Gawłowskiej;
– Warszawie (pow. Warszawa, gm. Warszawa) – 510 km rzeki Wisły „Plaża Saska” na prawym brzegu;
– Teodorowie (pow. ostrołęcki, gm. Rzekuń) – przeprawa promowa na rzece Narew (154 km);
– Górze Kalwarii (pow. piaseczyński, gm. Góra Kalwaria) – 475 km rzeki Wisły, strona lewa w rejonie dzikiej plaży przy przeprawie czołgowej.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.