wtorek, 13 kwietnia 2021

Dlaczego w naszej transmisji z kościoła jest więcej jak 5 osób?

Od prawie miesiąca na naszym profilu facebookowym o godzinie 20:30 udostępniamy transmisję modlitwy różańcowej w intencji ustania pandemii koronawirusa. Niestety codziennie musimy tłumaczyć o tym dlaczego w kościele jest tak dużo osób. Szczegóły wyjaśniamy w tekście.

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku to uczelnia wyższa w której uczą się przyszli księża. Mieszkają, uczą się i spożywają posiłki oraz spędzają czas wolny w murach seminarium. W czasie epidemii nie mają kontaktu z osobami z zewnątrz. W związku z tym, że większość rzeczy robią wspólnie to i w nabożeństwach bez żadnych przeszkód biorą udział wspólnie.

W budynku seminarium poza salami wykładowymi, refektarzem (jadalnią) biblioteką oraz pomieszczeniami w których mieszkają klerycy i profesorowie, znajduje się Kaplica Dobrego Pasterza. Dostęp do kaplicy z zewnątrz jest niemożliwy i korzystają z niej tylko mieszkańcy seminarium.

W związku z tym nie ma zagrożenia zakażenia się poprzez większą ilość osób w jednym miejscu. Jeśli jednak którykolwiek z kleryków był zakażony koronawirusem, to bez problemu zaraził by innych np. podczas posiłków czy wspólnego spędzania wolnego czasu.

To samo dotyczy klasztorów zarówno żeńskich jak i męskich. Np w klasztorze w Przasnyszu jest 8 zakonników, w klasztorze w Skępe jest 6 zakonników a w Oborach 5. Najliczniejsza wspólnota to kapucyni w Zakroczymiu gdzie w klasztorze mieszka 10 zakonników. Pośród klasztorów żeńskich w diecezji płockiej dominują siostry Miłosierdzia w Płocku gdzie w klasztorze mieszka 13 zakonnic oraz siostry Benedyktynki w Sierpcu gdzie w ścisłej klauzurze żyje 7 sióstr. Zakonnicy również modlą się w kaplicach klasztornych wspólnie.

Reasumując to, że klerycy modlą się wspólnie w jednej kaplicy nie jest złamaniem żadnych procedur czy nakazów oraz ograniczeń nałożonych przez władze krajowe.

Osoby wierzące zapraszamy codziennie na godzinę 20:30 na nasz profil Facebook gdzie udostępniamy transmisję wspólnotowej modlitwy różańcowej ze śpiewem suplikacji w intencji zażegnania pandemii koronawirusa.


Nasi partnerzy