Łyse: Kościół pw. św. Anny

Dziś Niedziela Palmowa. Więc nie może być inaczej jak prezentacja zabytkowego kościoła pw. św. Anny w miejscowości Łyse. To tu co roku odbywał się konkurs palm wielkanocnych.

We wsi Łyse w 1789 r. wybudowano drewnianą kaplicę, w której odprawiano nabożeństwa z racji odpustów parafialnych i większych świąt kościelnych. Jest to świątynia wzniesiona w 1882 roku. Wybudowana została dzięki staraniom księdza Józefa Gadomskiego. Budowla była remontowana w latach 1965–69.

Kościół jest drewniany, posiada jedną nawę i konstrukcję zrębową. Budowla jest orientowana i wybudowana została na planie krzyża łacińskiego. Ramiona boczne tworzą kaplice zamknięte trójbocznie, z kalenicami niższymi w stosunku do nawy głównej. Prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy i zamknięte jest trójbocznie, posiada dwie boczne zakrystie. Fasada frontowa jest ozdobiona dwiema wieżami, na środku znajduje się trójkątny szczyt. Wieże na planie kwadratu, na szczycie przechodzą w ośmiokątne i są zwieńczone dachami hełmowymi z podwójnymi latarniami. Dach świątyni jest jednokalenicowy i pokryty jest blachą, na dachu jest umieszczona czworokątna wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona blaszanym dachem hełmowym z podwójną latarnią. Wnętrze nakryte jest stropem płaskim z fasetą obejmującym nawę i prezbiterium. Chór muzyczny podpierają dwa słupy, na chórze jest umieszczony neobarokowy prospekt organowy z instrumentem wykonanym w 1902 roku przez Jana Szrejberta. Podłoga została wykonana z drewnianych desek. Polichromia posiada formę geometrycznych wzorów i została wykonana w 2. połowie XIX wieku. Wyposażenie w stylu neobarokowym pochodzi głównie z końca XIX wieku, należą do niego ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica.

Obecnie nabożeństwa odbywają się w oddanym do użytku w 2000 roku kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.