Dożynki Województwa Mazowieckiego

Samorząd Mazowsza zaprasza na Dożynki Województwa Mazowieckiego. Uroczystości dożynkowe odbędą się 4 września na stadionie przy Zespole Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelisie.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych od wieków zakorzeniony w naszej kulturze. Są cennym przejawem kultywowania wyjątkowej tradycji święcenia darów ziemi, dzielenia się chlebem oraz wspólnego świętowania. Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin.

Trudno wyobrazić sobie polską wieś bez dorocznego ukoronowania pracy i poświęcenia rolników, ponieważ związek człowieka z uprawianą przez niego ziemią ma szczególny, uniwersalny wymiar, bez względu na czas i sytuację polityczną.

Jak co roku zatem, na dożynkach na pewno zobaczymy niepowtarzalne piękne wieńce żniwne zrobione z zebranych na polach kłosów i dorodnych ziaren zbóż, udekorowanych żywymi kwiatami, zielonymi liśćmi, gronami czerwonej jarzębiny czy kolorowymi wstążkami. Oprócz tradycyjnych obrzędów, nie zabraknie też okazji do konkursów, dobrej zabawy i tańca przy skocznej muzyce. Serdecznie zapraszamy!

Program dożynek:
9.30 – formowanie korowodu dożynkowego
10.30 – przemarsz korowodu dożynkowego
11.00 – uroczysta msza święta pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bpa Tadeusza Bronakowskiego, Biskupa Pomocniczego Łomżyńskiego
12.30 – odśpiewanie hymnu państwowego
12.45 – ceremonia dzielenia chlebem
13.45 – zakończenie konkursów i wręczenie nagród
14.30 – koncert zespołu Podsybka Kurpiowska
15.20 – koncert Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka
16.10 – koncert Orkiestry Kurpiowskiej z Lelisa
17.00 – koncert zespołu Leszcze
19.00 – koncert zespołu Tęgie Chłopy z potańcówką

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.