wtorek, 27 lipca 2021

Dwóch nastolatków zatrzymanych z marihuaną

Policjanci z Wyszkowa zatrzymali dwóch 15-latków podejrzanych o posiadanie środków odurzających. Mundurowi podczas legitymowania znaleźli u nastolatków susz roślinny. Teraz o ich dalszym losie zdecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Wczoraj po południu w Wyszkowie mundurowi w czasie patrolu, zauważyli dwóch młodych mężczyzn, których nerwowe zachowanie wzbudziło ich podejrzenie. Funkcjonariusze postanowili ich wylegitymować i sprawdzić co jest powodem takiego zachowania. W trakcie legitymowania 15-latkowie przyznali się, że posiadają przy sobie marihuanę oraz fifkę do palenia suszu. Nieletni zostali zatrzymani i przewiezieni do komendy, gdzie potwierdzono że zabezpieczony susz to marihuana. Materiały z wykonanych czynności trafią teraz do sądu rodzinnego i nieletnich, który zajmie się sprawą nastolatków. Za popełniony czyn karalny zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich sąd ma prawo orzec środki wychowawczo-poprawcze.

Stosowanie używek przez dzieci i młodzież ma negatywne skutki na ich rozwój i organizm. Z tego powodu, narkomania jest jednym z najniebezpieczniejszych nałogów wśród nieletnich. Substancje psychoaktywne w nich zawarte bowiem wpływają na zmianę postrzegania i myślenia, a także mają destrukcyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Każdy narkotyk – zarówno marihuana, kokaina, amfetamina, heroina czy ecstasy – stanowią substancje chemiczne, których zażycie silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Sytuacje te nierzadko są przyczyną konfliktów z prawem. Narkotyki bowiem spowalniają tok myślenia, zaburzają zdolność racjonalnej oceny sytuacji oraz umiejętność wyciągania wniosków. Ponadto, substancje psychoaktywne powodują zaburzenia pamięci, przez co stanowią poważną przyczynę trudności w nauce i przyswajaniu nowych informacji. Co więcej, uzależnienie psychiczne powoduje również pojawienie się natrętnych myśli, które skierowane są jedynie na pozyskiwanie kolejnych dawek narkotyków. Z tego powodu młodzi ludzie mają duże trudności w skupieniu uwagi i koncentracji w szkole. Negatywnych skutków zażywania narkotyków przez młodzież można doszukiwać się również w sferze moralnej, bowiem reorganizacji ulega system wartości. Młodzi ludzi bowiem tracą niejako zdolność przeżywania uczuć wyższych, z tego powodu rozluźnieniu ulegają więzi rodzinne i koleżeńskie. Cała aktywność skierowana jest na nowo poznanych kolegów, z którymi nieletni się narkotyzują.

Autor: kom. Damian Wroczyński


Nasi partnerzy