Intercity zmienia warunki oferty „Taniej z Bliskimi”!

Po 1,5 roku działania PKP Intercity wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania oferty Taniej z Bliskimi. Od 12 grudnia bilety w ramach oferty będzie można kupić najpóźniej na trzy dni przed odjazdem. Zmiana ta wynika z konieczności zwiększenia efektywności wykorzystania taboru i zachęcenia do wcześniejszego planowania podróży. Wszystkie pozostałe zasady oferty pozostają bez zmian.

Od lipca 2022 r. do początku grudnia br. z oferty Taniej z Bliskimi skorzystało 14,5 mln pasażerów. Jednocześnie PKP Intercity przewiozło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Do końca listopada z oferty przewoźnika skorzystało już 62 mln podróżnych. To najlepszy wynik przewozowy w historii spółki, osiągnięty jeszcze przed końcem roku. Wraz z rozwojem oferty przewozowej PKP Intercity realizuje ambitną strategię modernizacji obecnego taboru i zakupu nowego. Na ten cel do 2030 spółka planuje przeznaczyć 24,5 mld zł. Do 2023 r. zakontraktowała umowy z wykonawcami taboru na ponad 7,5 mld zł.

Jednocześnie tempo wzrostu liczby pasażerów w okresach wyższego zainteresowania podróżami dalekobieżnymi, jak długie weekendy, wakacje i ferie, było wyższe niż możliwości standardowo podstawianych składów. Wymagało to uruchamiania dodatkowych pociągów i wzmacniania składów dodatkowymi wagonami. PKP Intercity nadal będzie to robić, jednak mając informacje z wyprzedzeniem o zainteresowaniu połączeniami, decyzje o wzmocnieniach i dodatkowych pociągach będą mogły być podejmowane z większym wyprzedzeniem. Realizacja wzmocnień na krótko przed odjazdem pociągu powodowała większą nieprzewidywalność i przekładała się na punktualność. Szczególnie w przypadku wyjazdów grupowych, w ostatnich dniach przed odjazdem, co powodowało, że pasażerowie nie mogli już kupić biletów w dowolnej dla siebie konfiguracji. Nierzadko miejsca były od siebie oddalone lub znajdowały się w różnych wagonach. Przypomnijmy, że w ramach oferty Taniej z Bliskimi na jednym bilecie może podróżować nawet 6 osób. Wcześniejsze planowanie podróży umożliwi pełniejszy dostęp do miejsc i wybór odpowiedniej konfiguracji przejazdu dla podróżnych korzystających z oferty Taniej z Bliskimi. Co ważne, wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania oferty pozostają bez zmian.

Graficzna rezerwacja miejsc
Wraz z rozwojem oferty w niedługim czasie pasażerowie PKP Intercity będą mogli skorzystać z graficznej rezerwacji miejsc w kolejnych pociągach przewoźnika. To efekt prac rozwojowych nad rozwiązaniem wdrożonym pilotażowo przez przewoźnika w połowie lutego br. i duże udogodnienie w planowaniu wyjazdu w grupie. Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.