Jechał na zakazie – wpadł bo przekroczył prędkość

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego lipskiej Policji zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę audi. Powodem kontroli było przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 74 km/h w obszarze zabudowanym. Dodatkowo mężczyzna posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W czwartek (25.01) funkcjonariusze lipskiej drogówki podczas służby z wykorzystaniem radarowego miernika prędkości w miejscowości Sienno, zatrzymali do kontroli 26-letniego kierującego samochodem marki audi, który jechał z prędkością 124 km/h w obszarze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi 50 km/h. Ponadto sprawdzenie kierowcy w policyjnej bazie wykazało, że mężczyzna posiadał orzeczony przez Sąd Rejonowy w Radomiu zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący na okres 3 lat. Teraz 26-letni mieszkaniec powiatu lipskiego odpowie za popełnione wykroczenie oraz przestępstwo przed Sądem. Kierującemu przypisano także 15 punktów karnych.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.