Kadra grochowskiego aresztu we współpracy z Fundacją Dom Kultury i Zachętą – Narodową Galerią Sztuki w Warszawie zorganizowała dla skazanych kobiet warsztaty artystyczno-sensoryczne. Warsztaty obyły się w ramach cyklu spotkań „Zachęta w drodze”, prowadzonych przez Pamelę Bożek, Emilię Rudzką i Maję Słowikowską.
W ramach warsztatów wykorzystano japońską praktykę kąpieli leśnej, która polega na zmysłowym i uważnym kontakcie z lasem i naturą. Ponieważ z racji specyfiki jednostki penitencjarnej osoby pozbawione wolności mają ograniczony dostęp do zasobów przyrody, warsztaty odbyły się we wnętrzu, ale z wykorzystaniem obiektów pochodzących bezpośrednio z mazurskiego lasu – szyszek, gałęzi, ślimaczych muszli, igliwia, kamieni, mchów i poroża łosia. Kąpiel leśna była poprzedzona bezpieczną rozgrzewką z elementami rozciągania i jogi, która pozwoliła uczestniczkom uwrażliwić zmysły, skupić na oddechu i pogłębić kontakt z ciałem. Podczas zajęć wykorzystano także stworzoną specjalnie na tę okazję medytację prowadzoną.
Tego typu zajęcia, wykorzystujące kontakt z naturą i pracę z ciałem są świetnym uzupełnieniem procesu resocjalizacji. Pozwalają na redukcję napięcia emocjonalnego i stresu oraz uczą konstruktywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Mają także korzystny wpływ na zdrowie – wpływają pozytywnie na układ odpornościowych i krążenia. Ponadto redukują poczucie lęku, złości i niepokoju, ponadto wpływają na poprawę samopoczucia i koncentracji, a przy okazji kształtują prozdrowotne postawy.
Opracowanie: mł. chor. Agata Piekalska, st. szer. Iga Kuśmirek