Kolejne cenne zabytki z dofinansowaniem Mazowsza

Przyznawane przez samorząd województwa certyfikaty „Cenny zabytek Mazowsza” zyskało kolejnych 20 obiektów z regionu ciechanowskiego. Oznaczone nim zabytki to obiekty, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Mazowsza oraz mają wyjątkowe dla naszego regionu znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne. Łączna wartość dotacji dla nich z budżetu Mazowsza to blisko 1,6 mln zł. Certyfikaty wręczyli beneficjentom 6 sierpnia marszałek Adam Struzik oraz radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski w Czerwińsku nad Wisłą.

Zabytki, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza mieszkają na terenie powiatów: ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego i żuromińskiego. Wśród zadań znalazły się, m.in. remonty elewacji budynków mieszkalnych i kościołów, remonty więźby dachowej oraz prace konserwatorskie.

Blisko 200 wniosków z prośbami o dotacje na łącznie 27 mln zł – tylko te liczby potwierdzają, że wciąż jest wiele do zrobienia, ale są też chęci pracy i zaangażowanie właścicieli obiektów. Tylko w tym roku ponad 12 mln zł z budżetu Mazowsza trafi na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane w 154 zabytkowych obiektach – mówi marszałek Adam Struzik.To jest nasze bezcenne dziedzictwo kulturowe, które jako Mazowszanie, jako ludzie szanujący kulturę, tradycję naszego regionu powinniśmy chronić z myślą o potomnych.

Na różnorodność przedsięwzięć, które w tym roku otrzymały wsparcie z budżetu Mazowsza zwraca uwagę radny województwa Konrad Wojnarowski Obok prac konserwatorskich na zabytkach kościelnych, np. ołtarzu głównym świątyni pw. Świętej Trójcy w Bieżuniu czy nawie w kościele pw. św. Anny w Strzegowie znalazły się również prace w świeckich obiektach zabytkowych. Pomożemy m.in. w rewitalizacji parku podworskiego w Zielonej w gminie Kuczbork Osada, gdzie zaplanowano odtworzenie ścieżek z zachowaniem układu ogrodu z 1877 r., a także remoncie piwnic w Wzgórzu Abrahama w Pułtusku. To są inwestycje, na które czekają mieszkańcy.

Jak zauważa salezjanin ks. Łukasz Piotr Mastalerz, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku, dofinansowana z budżetu Mazowsza inwestycja jest bardzo potrzebna i będzie realizowana w zasadzie w ostatnim momencie – Wprawdzie są to nasze najmłodsze malowidła, pochodzą z początku XX w., ale od dziesięcioleci nie były poddawane jakiejkolwiek renowacji. Teraz przyszedł na to czas. Udało się pozyskać wsparcie na te dość kosztowne prace od marszałka, ale też od konserwatora zabytków. Dzięki temu prace będą miały szerszy zakres – mówi proboszcz.

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył rekordowe ponad 12 mln zł. Środki z budżetu Mazowsza można było pozyskać m.in. na wykonanie dokumentacji, na podstawie której będą przeprowadzane prace, zabezpieczanie i odnowienie zabytków, modernizacje różnych instalacji czy zakup materiałów budowlanych.

Tegoroczny nabór cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem. Wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł, a do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dzięki wsparciu Mazowsza uda się w tym roku wyremontować 154 obiekty.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.