41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna idzie na Jasną Górę

W tym roku wyjątkowo ze względu na pandemię 41. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna rozpoczęła się dwoma porannymi Mszami świętymi. Jedną w w kościele akademickim św. Anny odprawił kard. Kazimierz Nycz, drugą – pół godziny później bp Michał Janocha w kościele seminaryjnym. Metropolita warszawski zaapelował do pątników, aby ta pielgrzymka stała się duchowym przygotowaniem do beatyfikacji prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. Około półtora tysiąca uczestników będzie iść na Jasną Górę pod hasłem „Obyś na nowo rozpalił charyzmat”.

Komentując czytanie z Ewangelii św. Mateusza, w którym Chrystus pyta swoich uczniów „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”, kard. Nycz podkreślił, że pytanie to odnosiło się w pierwszej kolejności do Apostołów i za prawidłową odpowiedź Piotr został nazwany Skałą, na której zostanie wybudowany Kościół Chrystusa. Jednak niedługo po tym, gdy Jezus zapowiedział swą mękę w Jerozolimie, a Piotr wziął Jezusa na bok i się temu sprzeciwił, usłyszał słowa: Zejdź mi z oczu, szatanie – wiara św. Piotr przeszła perypetie.

Dziś na pytanie Jezusa, kierowane do wszystkich, nie wszyscy odpowiadają, bo uważają, że nie jest dobry czas lub pojawia się pokusa jak u św. Piotra – unikania krzyża. Kaznodzieja zaapelował, żeby słowa dzisiejszej Ewangelii, postawione w niej pytanie, towarzyszyło pielgrzymowaniu.

Zachęcił także, aby pielgrzymowanie stało się duchowym przygotowaniem do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej. Kard. Nycz przypomniał biskupie zawołanie Prymasa „Soli Deo” – jedynemu Bogu, do Którego idzie się przez Jego Matkę, Maryję.

Po Mszy św. metropolita warszawski poświęcił ołtarz polowy, na którym codziennie będzie sprawowana Eucharystia dla grup pątników 41. WAPM. Studenci, którzy wyruszyli na Jasną Górę już wcześniej zadeklarowali, że podczas pielgrzymki będą się duchowo przygotowywać do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. W ramach pielgrzymki akademickiej na Jasną Górę idą w jednej z 11 różnych grup. Pierwotnie miało być ich 18, ale kilka zostało połączonych. Każda z nich ma własną specyfikę i oznaczona jest zwyczajowo innym kolorem. Na Jasną Górę pielgrzymi dotrą 14 sierpnia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.