Kolejne koła gospodyń wiejskich, OSP i orkiestry z powiatów mińskiego i garwolińskiego ze wsparciem Mazowsza

Dzięki dofinansowaniu samorządu Mazowsza 53 jednostki OSP z powiatów mińskiego i garwolińskiego kupią niezbędny sprzęt i wyposażenie. Wsparcie trafi też do 107 kół gospodyń wiejskich i organizacji pozarządowych. Środki z budżetu województwa umożliwią zakup instrumentów dla 4 orkiestr dętych oraz wesprą działalność młodzieżowych radnych w gminie Wiśniew. Na wsparcie w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” może również liczyć gmina Górzno, która otrzyma środki na modernizację dróg. Umowy z beneficjentami podpisały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska.

Ponad 700 tys. zł na działalność kół gospodyń wiejskich
Dzięki dofinansowaniu samorządu województwa koła gospodyń wiejskich i organizacje pozarządowe z całego Mazowsza kupią sprzęt gastronomiczny, stroje czy zorganizują pikniki integracyjne. – Na realizację programu przeznaczyliśmy aż 6,8 mln zł. Z tych środków skorzysta 1039 kół gospodyń i organizacji pozarządowych z całego regionu, w tym aż 107 podmiotów z powiatów mińskiego i garwolińskiego. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza KGW i organizacje pozarządowe mogą realizować inicjatywy, a tym samym aktywizować lokalne społeczności – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Organizacje pozarządowe wspierające rozwój gospodyń aktywnych społecznie, w tym koła gospodyń wiejskich, mogły zgłosić po jednej inicjatywie. Maksymalna kwota dofinansowania jednego zadania to 7 tys. zł. – Prawie 380 tys. zł trafi do 56 podmiotów z powiatu garwolińskiego, a ponad 330 tys. zł otrzyma 51 beneficjentów z powiatu mińskiego. Dzięki temu zakupią one niezbędny sprzęt i stroje, zorganizują wydarzenia kulturalne czy spotkania integracyjne z mieszkańcami – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Mazowieckie orkiestry dęte ze wsparciem sejmiku
Wsparcie samorządu Mazowsza trafi także do jednostek OSP. To efekt realizacji programu „Mazowsze dla orkiestr”. Jego celem jest zakup instrumentów muzycznych dla orkiestr z województwa mazowieckiego. Do pierwszej edycji programu wpłynęło 65 zgłoszeń, z których komisja konkursowa wyłoniła 33 orkiestry. Otrzymają one w sumie ponad 1,5 mln zł wsparcia z budżetu Mazowsza na zakup instrumentów. Z tej puli prawie 48 tys. zł trafi do orkiestry dętej OSP w Dobrem z powiatu mińskiego. Wśród beneficjentów są również jednostki OSP i stowarzyszenia z powiatu garwolińskiego, które na zakup instrumentów muzycznych pozyskały w sumie ponad 140 tys. zł. OSP w Pilawie otrzyma 49 tys. zł, OSP w Garwolinie – 50 tys. zł, a Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Wiejskich Borowiu – prawie 42 tys. zł.

Ponad 770 tys. zł na równomierny rozwój
Sejmik Województwa Mazowieckiego przekaże ponad 770 tys. zł dofinansowania na modernizację dróg w gminie Górzno w powiecie garwolińskim. Dzięki środkom z programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” zostanie przebudowany prawie 700-metrowy odcinek ulicy 3 Maja w Górznie. Powstanie nowa konstrukcja i nawierzchnia z betonu asfaltowego. Całkowity koszt inwestycji to ponad 1 mln zł, z czego ponad 470 tys. zł to wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego. Na terenie gminy Górzno będzie też zmodernizowana ulica Dobra. Powstaną m.in. nowe krawężniki i obrzeża, podbudowa i nawierzchnia z kostki brukowej. Całkowity koszt inwestycji to ponad 700 tys. zł, z czego 300 tys. zł to wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego.

Mazowsze wspiera młodzież
Program „Mazowsze dla młodzieży” to inicjatywa, która wspiera realizację projektów edukacyjnych, społecznych czy rozwijających kompetencje młodzieżowych rad z naszego regionu. Program cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego przeprowadzono nabór uzupełniający. W jego efekcie wybrano 14 dodatkowych projektów na łączną kwotę ponad 280 tys. zł. Finalnie w tegorocznej edycji wyłoniono 57 inicjatyw, na realizację których samorząd przeznaczył w sumie ponad 1,1 mln zł. Wśród beneficjentów jest również gmina Wiśniew, która na rozwój kompetencji społecznych Młodzieżowej Rady Gminy Wiśniew otrzymała prawie 19 tys. zł. Dzięki temu odbędzie się szkolenie warsztatowo-teoretyczne, które poprowadzą znani trenerzy mający doświadczenie w pracy z młodzieżowymi radami.

53 jednostki OSP z dofinansowaniem
Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego 53 jednostki OSP z powiatów mińskiego i garwolińskiego zakupią specjalistyczny sprzęt, środki ochrony indywidualnej strażaka oraz wyposażenie niezbędne do utrzymania umundurowania bojowego w należytym stanie. Radni województwa mazowieckiego przeznaczyli na ten cel ponad 420 tys. zł. Z tej puli ponad 220 tys. zł trafi do 31 jednostek OSP z powiatu garwolińskiego, a prawie 200 tys. zł otrzymają 22 jednostki OSP z powiatu mińskiego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.