Książki za więziennym murem

Kontakt z książką niesie za sobą wiele korzyści. Kadra Służby Więziennej ma tego świadomość, dlatego biblioteki to ważny punkt w procesie resocjalizacji osób pozbawionych wolności.

Jednostki penitencjarne stwarzają osadzonym warunki do odpowiedniego spędzania czasu wolnego. W myśl art.135§2 kodkesu karnego wykonawczego w każdym zakładzie karnym prowadzi się zwłaszcza wypożyczalnię książek i prasy dla skazanych.

Czytanie nie zna barier bądź granic. Książka dla skazanych to klucz do innego, ciekawego świata. Czytelnictwo ma znaczący i pozytywny wpływ na pomyślny przebieg procesu resojalizacji. Czytanie sprzyja pozytywnym zmianom w zakresie postrzegania i postępowania. Kontakt z książką rozwija wyobraźnię, komunikatywność, kreatywność, poszerza zasób słownictwa, poprawia pamięć, a także uczy koncentracji i poprawia znajomość zasad ortografii. Dla wielu osób izolacja więzienna jest okolicznością by w ogóle zacząć „przygodę z książką”. Wielokrotnie okazuje się, że pobyt w więzieniu pozwala wykształcić bądź rozwinąć zainteresowanie czytaniem książek. Często skazani czytają częściej nież wtedy, kiedy funkcjonowali w warunkach wolnościowych.

Bibliotekę za wysokim murem siedleckiej jednostki penitencjarnej prowadzi wychowawca ds. kulturalno-oświatowych i biblioteki. Znajduje się w niej księgozbiór dla funkcjonariuszy, księgozbiór dla osadzonych i czytelnia. Więźniowie najchętniej czytają literaturę opartą na faktach i książki historyczne. Dużym i niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się książki z dziedziny prawa. Więzienne biblioteki efektywnie upowszechniają dostęp do słowa pisanego i aktywnie działają na rzecz zwiększenia czytelnictwa.

Tekst i zdjęcia: por. Przemysław Turyk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.