Księża pielgrzymowali do miejsca męczeństwa biskupów płockich

Zawsze w maju młodzież z diecezji płockiej wraz z księżmi pielgrzymuje pieszo z Żuromina do Działdowa – hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, w którym zginęli błogosławieni biskupi płoccy, męczennicy w II wojny światowej: abp. Antoni J. Nowowiejski i bp. Leon Wetmański. W tym roku mimo pandemii tradycji pątniczej nie przerwano: na pielgrzymi szlak 22 maja br. wyruszyło pięciu księży.

Od kilkunastu lat młodzież z diecezji płockiej pieszo pielgrzymuje z Żuromina do Działdowa, aby uczcić płockich biskupów – męczenników II winy światowej: bł. abp. Antoniego j. Nowowiejskiego oraz bł. bp. Leona Wetmańskiego, który pochodził z Żuromina. Arcybiskup został zamęczony przez Niemców prawdopodobnie 28 maja 1941 r., a biskup 10 października 1941 r.

W tym roku tradycyjna pielgrzymka nie mogła się odbyć, ale nie zaniechano jej: pięciu księży z diecezji płockiej podjęło trud przejścia 33 km z Żuromina do Działdowa, aby oddać hołd męczennikom Kościoła płockiego. Byli to: ks. Piotr Gadomski – doktorant na UKSW w Warszawie, ks. kan. Janusz Nawrocki, proboszcz parafii św. Barbary w Nowym Dworze Mazowieckim, ks. Grzegorz Zakrzewski – pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, ks. Paweł Sobiecki i ks. Sławomir Ambroziak – wikariusze parafii w Nowym Dworze Mazowieckim. Dzięki nim pielgrzymka odbyła się po raz trzynasty.

W Działdowie do księży – pątników dołączył ks. prał. Kazimierz Kowalski, proboszcz parafii św. Antoniego w Żurominie oraz ks. kan. Marian Ofiara, kustosz Sanktuarium Męczenników Działdowskich w Działdowie (diecezja toruńska). Wspólnie koncelebrowali Mszę św. w miejscu wojennej kaźni duchowieństwa diecezji płockiej, prosząc biskupów męczenników o wstawiennictwo i pomoc w czasie trwającej pandemii.

– Nie przerwaliśmy pątniczej tradycji, żeby być znakiem duchowej łączności z tym wyjątkowym dla Kościoła płockiego miejscem. Poszliśmy do miejsca śmierci biskupów męczenników, aby oddać im cześć, aby wciąż przypominać o ich męczeństwie. Nie można porównywać obecnego okresu pandemii do czasów II wojny światowej, ale choć w ten sposób chcemy okazać wierność duchowemu dziedzictwu naszych Pasterzy. Rezygnując z tego, co jest obecnie niemożliwe do spełnienia, w jakimś sensie zostaliśmy wezwani do cichego męczeństwa – powiedział ks. Piotr Gadomski.

Pieszą pielgrzymkę młodzieży z Żuromina do Działdowa kilkanaście lat temu zainicjował ks. Janusz Nawrocki. Każdego roku pielgrzymka odbywa się w maju – prawdopodobnie 28 maja 1941 r. został zamęczony bł. abp Antoni J. Nowowiejski, biskup płocki w latach 1908-1933. Abp Nowowiejski stanął na czele 108 męczenników brunatnego totalitaryzmu (wśród nich jest również bp Leon Wetmański), beatyfikowanych przez papieża Jana Pawła II dnia 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Diecezja płocka była w czasie II wojny światowej jedyną w Polsce, która straciła swoich obu biskupów. Niemcy wymordowali także wtedy jedną trzecią duchowieństwa diecezjalnego.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.