Lato na Mazowszu!

Marzy ci się odpoczynek na piaszczystej plaży, zasypianie z widokiem na rozgwieżdżone niebo? Wszystko to masz w zasięgu ręki! Poznaj nieoczywiste propozycje na letnią przygodę na Mazowszu.

Nie musisz planować długiej i dalekiej wyprawy. Klimatyczne, rodzinne miejsca dla szukających odskoczni od codziennych spraw, ochłody i orzeźwienia w upalne, letnie dni, są bliżej, niż się nam wydaje. Zwłaszcza jeśli mamy niewiele wolnego czasu.

Coś dla ochłody
Ciechanowianka Sylwia Tomczak, Miss Mazowsza 2022 lubi aktywny wypoczynek. – Cieszę się, że wreszcie nadeszły wakacje. Aktywność na świeżym powietrzu jest tym, co lubię najbardziej, szczególnie rowerowe wyprawy – mówi laureatka konkursu piękności. Dodaje, że jej rodzinne miasto Ciechanów może się pochwalić największą liczbą ścieżek rowerowych na Mazowszu, z których chętnie korzysta. – Na mojej liście ulubionych miejsc jest oczywiście Zamek Książąt Mazowieckich, chętnie odwiedzam Park Nauki Torus, gdzie w kawiarni Cafe Pitagoras serwują przepyszną kawę i lekkie dania – zachwala Miss Mazowsza 2022.

Pani Sylwia w weekendy często odwiedza z rodziną malowniczą Opinogórę – miejscowość położoną tuż obok Ciechanowa, związaną z rodem Krasińskich, gdzie pośród urokliwego parku krajobrazowego znajduje się Muzeum Romantyzmu. Kąpielisko Krubin w Ciechanowie jest ulubionym miejscem weekendowego odpoczynku nie tylko mieszkańców miasta, ale też okolicznych miejscowości. – Ciechanów to również dobre miejsce do wypoczynku nad wodą, np. na odkrytym basenie czy na kąpielisku Krubin z piaszczystą plażą. Jest tam wiele atrakcji: plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego – można tu wynająć bezpłatnie kajaki i rowery wodne. Wokół zbiornika jest wiele alejek idealnych na spacery. Obok kąpieliska znajduje się stacja rowerów miejskich Ciechanowski Rower – wymienia piękna ciechanowianka.

Do relaksu nad wodą na Mazowszu świetne są też plaże nad Jeziorem Zegrzyńskim czy zalew Sobótka w Płocku. Wiele atrakcji dostarcza pobyt nad Stawem Górnym w Pionkach – nie tylko dzieciom, ale i dorosłym uprawiającym sporty wodne. Z kolei kąpielisko nad Jeziorem Iłżeckim – poza wypoczynkiem na plaży – zapewnia możliwość spacerowania po specjalnych pomostach widokowych. W wypożyczalni działającej w sezonie letnim do wynajęcia są kajaki, rowerki wodne czy łódki. Na jeziorze można również uprawiać sporty motorowodne. Ale to nie wszystko! W sąsiedztwie plaży znajdują się boiska do piłki plażowej oraz siłownia plenerowa. Na dzieci czekają: nowoczesny plac zabaw z wieżą i ścianką wspinaczkową, zjeżdżalnią i przeplotnią linową. A jeśli będziemy w Iłży, koniecznie zwiedźmy ruiny zamku z XIV w. (był on niegdyś siedzibą biskupów krakowskich). Z tarasu widokowego na szczycie zamkowej wieży rozpościera się widok na okolicę i Góry Świętokrzyskie.

Łóżko w szałasie albo stodole
Na komfortowy nocleg na świeżym powietrzu możemy liczyć w Siedlisku Raz Się Żyje, gdzie wynajmiemy szałas z tarasem i wygodnym łóżkiem. Wytchnienie zapewnia cicha, spokojna okolica, oddalona niecałą godzinę jazdy samochodem od Warszawy. Szałasy zbudowane są z drewna i wyposażone we wszystko, co niezbędne do wygodnego odpoczynku. Jest też pełna infrastruktura kuchenna i sanitarna. Obiekt działa od maja do października.

A może chcielibyśmy zatrzymać się w jurcie kojarzonej z Mongolią? Takie też są na Mazowszu. W Udrzynku (pow. wyszkowski) nad Bugiem pięć oryginalnych mongolskich jurt rozstawił Waldemar Ławecki, właściciel Gospodarstwa Przy Piecu oraz Biura Turystycznego Bezkresy. I zapewnia, że jest gotów ustawić drugie tyle, jeśli goście dopiszą. Przywiózł je z Kazachstanu jesienią ub.r. Materiał pokrywający ściany składa się z czterech nieprzemakalnych warstw. Wnętrza są wygodnie urządzone, a piecyki zapewniają przyjemne ciepło podczas chłodów i pozwalają na mieszkanie praktycznie o każdej porze roku.

Dzięki kolistej budowie jurtę łatwo jest ogrzać, ale też utrzymać niską temperaturę w lecie. Jeśli mamy takie ciepłe noce jak teraz, można odkryć część środkową dachu i spać pod gołym niebem, co jest dodatkową zaletą i atrakcją. Jurty są ładne, nowe, wygodne. To coś pośredniego między nocowaniem w hotelu i w namiocie – zachęca Waldemar Ławecki, który podczas swojego pobytu m.in. w Mongolii czy Uzbekistanie sam także wielokrotnie spał w jurtach.

Sauna nad rzeką
Dworek nad Wkrą koło Żuromina jest propozycją dla ceniących miejsca z „duszą” i bogatą przeszłością. – Jest magiczny, z niesamowitą historią rodzinną, poprzez którą inaczej zaczyna się postrzegać to miejsce. Idealne na odpoczynek dla całych rodzin. Tu wszyscy spotykają się na rodzinnych posiłkach. Dworek położony jest nad samą Wkrą, więc można nie tylko odpoczywać, ale też popływać kajakiem. A nad samym brzegiem rzeki ustawiona jest sauna – poleca Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Ten, liczący sobie już ponad 100 lat, dworek położony jest w Brudnicach, a jego gospodarzami są Zofia Leszczyńska i Karol Niziołek. Wynajmują pokoje w pawilonie dobudowanym do dworu w latach 70. i wyremontowanym kilka lat temu. Na terenie 5-hektarowej działki nad brzegiem Wkry rozciąga się park dworski i las. Znaleźć tu można wiele atrakcji: plac zabaw dla dzieci, trampolinę, wiatę z miejscem na ognisko, saunę, rowery z przyczepami dziecięcymi, kajaki ze środkowym siedzeniem dla dziecka. W ofercie są wyjazdowe spływy kajakowe. Rzeka daje też możliwość efektywnego wykorzystania sauny, szczególnie zimą. Do wody prowadzi piaszczyste zejście. Nad brzegiem Wkry znajduje się drewniana beczka. Wkra to również raj dla wędkarzy. Duży pomost i dwie łódki zachęcają do wędkowania. W okolicy są: Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (12 km) i Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (29 km) – instytucje samorządu Mazowsza. Niedaleko znajduje się Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy.

Zachęcam wszystkich, by – wybierając się w wakacyjne podróże – zabrali flagę województwa mazowieckiego, zrobili zdjęcie i przesłali na konkurs „Podróże z flagą Mazowsza”. Do wygrania są wartościowe nagrody, ale największą będzie to, że pokażemy, iż jesteśmy z Mazowsza i Mazowsze jest cały czas z nami – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu marszałkowskiego, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Zdjęcia można przesyłać do końca sierpnia. Szczegóły na stronach www.flagamazowsza.pl i www.mrot.pl

Bezpieczeństwo nad wodą
Samorząd Mazowsza wraz z mazowiecką policją oznaczają niebezpieczne kąpieliska tzw. czarnymi punktami wodnymi.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przestrzegamy przed pływaniem w miejscach niebezpiecznych i niedozwolonych, bo woda to żywioł, któremu nie można ufać. Wybierajmy kąpieliska strzeżone, monitorowane przez ratowników. Bądźmy też przezorni – przestrzega Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego (sejmikowy klub KO).

Mazowieckie rzeki, jeziora, zalewy to miejsca weekendowego i wakacyjnego wypoczynku, a także relaksu, nie tylko mieszkańców Mazowsza, ale też turystów. Nad brzegami Zalewu Zegrzyńskiego, Narwi, Bugu, Liwca czy w pobliżu Płocka ulokowały się liczne ośrodki wypoczynkowe. Obok wielu atrakcji oferują możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

Wsparcie dla WOPR i OSP
W tym roku wsparcie trafiło do 11 organizacji (WOPR-y i jedna OSP), które otrzymały łącznie 420 tys. zł. Środki te mogą być przeznaczone m.in. na zakup sprzętu ratowniczego. W sumie na ten cel samorząd Mazowsza przekazał ponad 2,1 mln zł.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.