Osadzeni odkręcają i pomagają

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Siedlcach w ramach akcji #ResortSprawiedliwosciPomaga ponownie zaangażowali osadzonych w zbiórkę plastikowych nakrętek na rzecz Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Inicjatywie towarzyszy hasło „Pozytywnie zakręceni”.

Za wysokim murem nakrętki zbierali pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy w akcję zaangażowali osadzonych ze wszystkich oddziałów mieszkalnych. Pozyskane ze sprzedaży nakrętek środki finansowe hospicjum przeznacza na zakup sprzętu medycznego. Zaangażowanie uczestników akcji wskazuje, że kolejne zbiórki nakrętek to tylko kwestia czasu.

Hospicjum jest formą pediatrycznej opieki paliatywnej, świadczonej w domu pacjenta. Po spełnieniu określonych kryteriów medycznych, za zgodą rodziców chore dziecko może zostać objęte opieką wykwalifikowanego interdyscyplinarnego zespołu hospicjum, który rozumie swoją pracę jako szeroko pojętą służbę rodzinie. Główny cel opieki paliatywno-hospicyjnej to zagwarantowanie maksymalnego komfortu funkcjonowania dziecka i jego rodziny, kontrola objawów somatycznych choroby i łagodzenie cierpień psychicznych oraz duchowych. Hospicjum dyżuruje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw. Włączenie skazanych w projekt „Pozytywnie zakręceni” Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci to przykład działań kadry siedleckiej jednostki penitencjarnej zmierzających do kształtowania prospołecznych postaw wśród osób przebywających w warunkach izolacji więziennej. Skazani poprzez zbiórkę nakrętek uczą się, że każda, nawet najmniejsza pomoc ma sens. Zbiórka nakrętek na rzecz hospicjum dla dzieci stwarza sposobność do uwrażliwienia osadzonych na potrzeby innych osób. Ponadto charakter akcji doskonale wpisuje się w prowadzone w ZK Siedlce oddziaływania penitencjarne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród osób odbywających karę pozbawienia wolności. Podkreślić należy że akcja „Pozytywnie zakręceni” jest doskonałą bazą do pracy resocjalizacyjnej ze skazanymi.

Podopiecznym Fundacji Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci poprzez zbiórkę nakrętek pomagają funkcjonariusze, pracownicy Zakładu Karnego w Siedlcach oraz osadzeni. Wszystkim przyświeca wspólny cel: pomoc chorym dzieciom.

Tekst i zdjęcia: por. Przemysław Turyk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.