Manewry strażackie w Nadleśnictwie Przasnysz

Symulacja szybko rozprzestrzeniającego się pożaru lasu oraz problemów z dostępem do wody pokazuje jak ważna jest współpraca pomiędzy jednostkami w czasie trwania akcji ratowniczo – gaśniczej. Regularne ćwiczenia to doskonały sposób, by wszelkie procedury sprawdzać w praktyce. Ostatnie manewry odbyły się 28 września 2023 roku.

Ćwiczenia organizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Mławie przy współudziale Nadleśnictwa Przasnysz odbyły się na terenie Leśnictwa Dzierzgowo. W manewrach udział wzięła kompania gaśnicza „Mława” oraz wybrane siły i środki OSP z terenu powiatu mławskiego. Łącznie to ponad 86 strażaków i 24 pojazdy pożarnicze.

Scenariusz ćwiczeń był wymagający, zakładał walkę z pożarem lasu na terenie Leśnictwa Dzierzgowo. Ogień powstały w wyniku podpalenia, a z uwagi na sprzyjające warunki rozprzestrzeniał się wyjątkowo szybko. Dodatkowym utrudnieniem była awaria pobliskiej sieci hydrantowej i ograniczona ilość sił i środków zadysponowana w pierwszej fazie działań.

Podczas manewrów, które w tym roku występowały pod kryptonimem „DZIERZGOWO 2023” zweryfikowano zasady alarmowania, dysponowania, koncentracji oraz funkcjonowania pod względem operacyjnym sił i środków kompanii gaśniczej „Mława” WOO oraz sprawdzono możliwości taktyczne i efektywność współdziałania zastępów podczas działań związanych z zagrożeniem pożarowym na terenach leśnych. Ponadto doskonalono dowodzenie i kierowanie dużymi działaniami ratowniczymi, organizację łączności i współdziałania między pododdziałami oraz zasady organizacji sztabu na potrzeby działań ratowniczych. Dodatkowo funkcjonariusze PSP oraz druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z siedmiu powiatów Północnego Mazowsza doskonalili się w dostarczaniu wody na duże odległości oraz rozpoznali teren ewentualnych działań gaśniczych. W manewrach uczestniczyły także siły i środki będące w dyspozycji Nadleśnictwa, w tym samolot gaśniczy, który dokonał zrzutów wody na miejsce objęte pożarem.

Przed wyjazdem na ćwiczenia, Zespół Inspekcyjny Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie przeprowadził kontrolę gotowości operacyjnej Kompanii Gaśniczej „Mława”. Przejazd uformowanej kolumny pojazdów pożarniczych przez teren miasta zabezpieczyły patrole Policji. W organizacji ćwiczeń jak i w samych ćwiczeniach aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Przasnysz i Leśnictwa Dzierzgowo. Realizację poszczególnych założeń taktycznych oceniali przybyli na miejsce funkcjonariusze rozjemcy z Komendy Powiatowej PSP w Przasnyszu.

Na zakończenie, podczas zbiórki kadra kierownicza komendy powiatowej PSP w Mławie oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Przasnysz przedstawili wnioski i podsumowali ćwiczenia.

Opracowanie: st. kpt. Jacek Dryll – Oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Mławie.
Zdjęcia: st. kpt. Jacek Dryll, mł. asp. Bartosz Rutkowski – KP PSP w Mławie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.