Mazowiecki Park Krajobrazowy. Całowanie. Ponurzyca i Świdermajery

Trasa o pirackiej nazwie 13 Błota Stóp wokół Bagna Całowanie, ścieżka rowerowa Szlakiem Mazowieckich Wsi przez Regut i Ponurzycę oraz spacerowa Łabędzim Szlakiem przez torfowiska czy wycieczka do pałacu na wyspie w Otwocku Wielkim – to tylko część atrakcji Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Pas lasów, głównie sosnowych, ciągnie się wzdłuż Wisły od stołecznego Marysina Wawerskiego po Pilawę i Osieck.

Zielone okolice Otwocka i Celestynowa są od lat ulubionym miejscem wycieczek warszawiaków. Zaletą tych terenów jest nie tylko łatwy dojazd, ale przede wszystkim zdrowy mikroklimat panujący na tym terenie oraz sąsiedztwo zabytkowych miejsc o znaczeniu historycznym i kulturowym.

Jak zwiedzać park, czyli ścieżki rowerowe i dydaktyczne
Wybrane części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego można zwiedzić pieszo lub na dwóch kółkach, korzystając z jednej z kilkunastu ścieżek rowerowych i przyrodniczych.

Jedną z najpopularniejszych jest pętla 13 Błota Stóp wokół Bagna Całowanie, będącego jednym z największych torfowisk Mazowsza i ostoją wielu gatunków ptaków: derkaczy, bocianów czarnych i orlików krzykliwych. Spacer ułatwiają zamocowane nad bagnami drewniane pomosty. Oryginalną atrakcją na trasie jest wieża widokowa, która umożliwia oglądanie ptaków podczas wiosenno-jesiennych wędrówek. Do pętli można dotrzeć od strony wsi Całowanie i Pękatka.

Inną trasą prowadzącą przez teren bagna jest ścieżka rowerowa Szlakiem Mazowieckich Wsi. Jak wskazuje nazwa, przystankami na blisko 24-kilometrowej trasie są wioski o tradycyjnej mazowieckiej zabudowie – Regut i Ponurzyca.

Kolejną popularną ścieżką rowerową wiodącą przez obszar parku jest 10-kilometrowa trasa przez lasy celestynowsko-otwockie. Ścieżka prowadzi po borach celestynowsko-otwockich, łącząc zabytkowe miejsca z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Obie ścieżki mają swój początek przy stacji PKP w Celestynowie.

Równie interesująca jest rozpoczynająca się w tym samym miejscu ścieżka Celestynowskie rezerwaty prowadząca przez trzy różne rezerwaty wokół Celestynowa. Łącznie do pokonania jest 14 kilometrów zielonych terenów.

Z kolei idealna na krótki spacer ścieżka Łabędzim szlakiem jest odcinkiem o długości 1,2 km ciągnącym się przy ośrodku edukacyjnym Baza Torfy w Karczewie. Na trasie ścieżki znajduje się 12 tablic dydaktycznych opisujących walory naturalne torfowiska. Spacer ułatwi aplikacja mobilna „Łabędzim szlakiem”, dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play i AppStore.

Pozostałe atrakcje
Na obszarze parku i w jego okolicy zachowały się XIX-wieczne dwory w Celestynowie, Łucznicy, Radachówce, Kołbieli, Sobiekursku, Sobieniach Szlacheckich, Sufczynie i Zamajdanie-Olszynach.

W Otwocku obejrzeć można drewniane wille zwane świdermajerami o unikalnych zdobieniach inspirowanych budownictwem alpejskim, a w Otwocku Wielkim warto odwiedzić Muzeum Wnętrz urządzone w barokowym pałacu na wyspie.

Warto także wybrać się do ośrodka edukacyjnego Baza Torfy w Karczewie, gdzie można dowiedzieć się o walorach przyrodniczych parku oraz obejrzeć ekspozycję etnograficzną poświęconą kulturze i historii regionu kołbielskiego. Wiedzę o faunie i florze parku można też pozyskać w bazie edukacji ekologicznej przy Dyrekcji Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Otwocku lub w centrum Goździk koło Celestynowa.

Miłośników historii zainteresuje fakt, że na terenie parku znajdują się pozostałości po niemieckiej linii umocnionej przedmościa warszawskiego. Szczególnie interesujące są schrony bojowe na Dąbrowieckiej Górze: w jednym z nich (Regelbau 120a) można obejrzeć wystawę inscenizującą codzienne życia żołnierzy.

Informacje ogólne
Park obejmuje teren warszawskich dzielnic: Wawer i Wesoła, a także podwarszawskich gmin: Józefów, Otwock, Wiązowna, Karczew, Celestynów, Kołbiel, Osieck, Sobienie Jeziory i Pilawa.
Powierzchnia parku wynosi 15,7 tys., a otulina to blisko 8 tys. hektarów.

Ponad 70% powierzchni parku zajmują lasy sosnowe, ale powszechne są także torfowiska, gdzie rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, w tym rosiczka, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Park jest także schronieniem dla ponad 200 gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim łosi, a także saren, dzików, lisów, borsuków, bobrów i jeży oraz rzadko spotykanych popielic. Wśród żyjących na terenie parku ptaków warto wymienić bociana czarnego, który jest jego symbolem.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.