Młodzi ludzie nie są bezkarni

Nieletni powinni pamiętać, że im również grozi odpowiedzialność za popełnienie czynów zabronionych. Konsekwencji swojego zachowania nie unikną 3 nastolatki, które zostały przyłapane na kradzieży kosmetyków w wyszkowskiej drogerii. Do podobnej sytuacji doszło również w Sochaczewie. Cztery dziewczynki w wieku 10 – 11 lat zostały przyłapane na kradzieży w jednym z marketów. Materiały dotyczące nieletnich trafią do sądu rodzinnego.

W poniedziałek około godziny 16 policjanci interweniowali w jednej z drogerii na terenie Wyszkowa, gdzie doszło do kradzieży kosmetyków. Na miejscu funkcjonariusze zastali pracowników sklepu oraz 3 nieletnie mieszkanki pow. wyszkowskiego w wieki 12-16 lat, które zostały ujęte na kradzieży. Wartość skradzionych produktów oszacowano na blisko 1 200 zł. Towar w stanie nienaruszonym został odzyskany i wrócił na sklepowe półki. Nieletnie przekazano prawnym opiekunom, a informacja o popełnionych przez nich czynach karalnych i przejawie demoralizacji trafi do sądu rodzinnego.

Do podobnej sytuacji doszło również w Sochaczewie. W tym przypadku mundurowych zaskoczył wiek sprawców i ilość towaru, która znalazła się w koszyku. „Łupem” czterech dziewczynek w wieku 10 i 11 lat padły wafelki, ciasteczka, napoje, ale także kabanosy i sushi. Wszystko o wartości ponad 370 złotych. Kradzież uniemożliwił im pracownik ochrony sklepu.

Policjanci zostali natychmiast powiadomili. Dziewczynki zostały przekazane pod opiekę swoich matek. Materiały w sprawie kradzieży trafią do sądu rodzinnego.

Policjanci przypominają, że nieletni nie unikną konsekwencji swojego zachowania tylko dlatego, że są niepełnoletni. Młodzież często nie zdaje sobie sprawy, że ich drobne przewinienia mogą być dostrzeżone i nieść ze sobą przykre następstwa. Jedna nieodpowiedzialna decyzja czy chwilowy impuls może skutkować przykrymi konsekwencjami. Każda ujawniona przez pracowników sklepu kradzież jest zgłaszana policjantom.

Funkcjonariusze apelują też do rodziców, aby zwracali uwagę na to, gdzie i jak spędzają czas ich dzieci. Warto porozmawiać z nimi o poszanowaniu czyjejś własności, aby uniknąć możliwych konsekwencji prawnych. W trosce o dobro i bezpieczeństwo młodzieży Policja apeluje o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące ich zachowań, które najczęściej prowadzą do demoralizacji i przestępczości nieletnich. Wiele spraw, które z pozoru – zwłaszcza dla młodego człowieka – wydają się błahe, trafiają na drogę sądową.

Policja zawsze w konkretnych przypadkach zawiadamia sąd o popełnionych czynach karalnych i demoralizacji nieletnich. Także w przypadkach, gdy jest narażone dobro dziecka przez osoby dorosłe, sprawa jest zgłaszana sądowi, by ten miał wgląd w sytuację małoletniego. Od stycznia funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie przeprowadzili 82 postępowania o czyny karalne nieletnich (60 dot. wykroczeń i 22 dot. przestępstw).

asp. Agnieszka Dzik/ kom. Damian Wroczyński

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.