Strażacy miesiąca nagrodzeni

Paweł Zawisza z OSP w Wierzbicy (powiat radomski) i Daniel Kwiatkowski z OSP w Wólce Mlądzkiej (powiat otwocki) za odwagę i profesjonalną postawę otrzymali tytuł „Strażaka Miesiąca”. Z druhami spotkali się wicemarszałek Rafał Rajkowski i członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Zdecydowani, odważni, profesjonalni, odpowiedzialni – tak można opisać druhów Pawła Zawiszę i Daniela Kwiatkowskiego. Łączy ich też umiejętność udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji kryzysowej. Druhowie zostali wyróżnieni tytułem „Strażak Miesiąc” i otrzymali nagrody finansowe.

– To pokazuje, jak dobrze wyszkoleni są strażacy ochotnicy. Potrafią doskonale ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania. Warto zauważyć, że to właśnie druhowie są często jako pierwsi na miejscu zdarzenia i to właśnie od ich decyzji zależy powodzenie akcji ratunkowej. Samorząd Mazowsza od lat wspiera OSP, przekazując środki na zakup samochodów czy niezbędnego sprzętu – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, mazowieccy druhowie niosą pomoc poszkodowanym bez względu na czas i miejsce. – Są zawsze na służbie. To postawa w pełni zasługująca na uznanie. Dziś nagradzamy strażaków ochotników, którzy bez wahania pomogli poszkodowanym. Dzięki szybkiej reakcji nie tylko udało się uratować życie, ale także schwytać sprawcę wypadku na drodze.

Radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska zaznacza, że codzienna praca druhów zasługuje na docenienie. – Jestem dumna z naszych mazowieckich strażaków ochotników. Zawsze są na czas, zawsze można na nich liczyć. Gratuluję nagrodzonym dzisiaj druhom ich bohaterskiej postawy.

Paweł Zawisza pomógł rannemu i zatrzymał pijanego kierowcę
Paweł Zawisza z OSP w Wierzbicy dwukrotnie wykazał się odwagą w sytuacji zagrożenia. Podczas pierwszego zdarzenia, na trasie Radom – Wierzbica w miejscowości Dąbrówka Warszawska, zauważył potrąconego rowerzystę. Zatrzymał się i zabezpieczył teren. Niezwłocznie udzielił pomocy poszkodowanemu, dbając o to, aby nie doszło do powtórnego potrącenia. Dzięki podjętym działaniom udało się bezpiecznie przekazać rannego pod opiekę służb ratowniczych.

Druga sytuacja dotyczyła zatrzymania pijanego kierowcy na drodze w miejscowości Mniszek (gm. Wolanów). Uwagę strażaka przykuło dziwne zachowanie na drodze. Kierowca samochodu jadącego przed nim niespodziewanie zjechał na drugi pas. Tym samym zmusił osobę jadącą z naprzeciwka do ucieczki. Chcąc uniknąć zderzenia czołowego, auto wpadło do rowu. Druh zatrzymał się i oznakował miejsce zdarzenia. Następnie pobiegł do sprawcy wypadku. Po wyczuciu od niego alkoholu odebrał mu kluczyki i zawiadomił odpowiednie służby.

Druh Daniel Kwiatkowski uratował dziecko
Tytuł „Strażaka Miesiąca” otrzymał także Daniel Kwiatkowski, który wracając z pracy, zauważył grupę osób wokół małego dziecka. Zatrzymał się, by dowiedzieć się, co się stało. Na ziemi leżało nieprzytomne półtoraroczne dziecko, które – jak się okazało – zadławiło się jedzeniem. Wraz z innym świadkiem zdarzenia przystąpił do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki jego czujności, a przede wszystkim zdecydowanemu działaniu, udało się uratować chłopca i zapewnić mu bezpieczeństwo do czasu przyjazdu pogotowia.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.